StoryEditor

ASF w Poznaniu - zakażonego dzika znaleziono na Umultowie

1 marca br na poznańskim Umultowie znaleziono padłego dzika. 10 marca roku służby weterynaryjne potwierdziły, że padły dzik znaleziony na terenie Poznania był zakażony ASF. 
12.03.2022., 22:03h

Pierwszy dzik z ASF w Poznaniu

Pierwsze sygnały, że dziki występujące na północnym terenie Poznania mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w lutym. Wówczas jednak Inspekcja Weterynaryjna nie potwierdziła tych doniesień.  ​Jednakże po zbadaniu truchła dzika znalezionego w dzielnicy Umultowo dnia 1 marca 2022 roku, okazało się, że zwierzę było chore.

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie

Być może to ognisko nie ma wielkiego znaczenia gospodarczego, skoro znajduje się na terenie miasta i jego przedmieść, gdzie nie produkuje się trzody chlewnej, ale sytuacja wydaje się niepokojąca. Region ten już znajduje się w strefie różowej, ponieważ 18 miesięcy temu na terenie pow. obornickiego znaleziono pojedynczego dzika padłego z powodu ASF.

W związku z powyższym powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń) u dzików na terenie powiatu poznańskiego Jako obszar skażony objęte zostały tereny miasta Poznania oraz Czerwonaku i Koziegłów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 21:21