StoryEditor

Czesław Siekierski o ogniskach w Wielkopolsce: „Nie możemy straszyć ASF”. Jakie działania podejmie resort rolnictwa?

Dzisiaj w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu odbyło się spotkanie na temat występowania ognisk ASF w woj. wielkopolskim. Jak wygląda sytuacja?

23.07.2024., 13:46h

Minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii rozmawiali dzisiaj na temat sytuacji dot. ASF w woj. wielkopolskim i działań które należy podjąć, aby opanować sytuację w gospodarstwach, ale również w lasach. 

Ogniska ASF w Polsce i w woj. wielkopolskim

Obecnie w Polsce wyznaczono 23 ogniska afrykańskiego pomoru świń, z czego aż 12 ognisk wyznaczono w woj. wielkopolskim. Poniżej lista ognisk, (powiat, miejscowość i liczba sztuk w gospodarstwie). Dane z WIW Poznań, poniżej:

 

Powiat

Miejscowość

Liczba świń w gospodarstwie

1

POZNAŃSKI

DŁUGA GOŚLINA

34

2

POZNAŃSKI

DŁUGA GOŚLINA

102

3

OBORNICKI

ROGOŹNO

125

4

CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI

BUDZISKA

659

5

GNIEŹNIEŃSKI

UJAZD

53

6

WĄGROWIECKI

POTRZANOWO

62

7

GNIEŹNIEŃSKI

UJAZD

70

8

OBORNICKI

TŁUKAWY

2766

9

GNIEŹNIEŃSKI

SKRZETUSZEWO

17

10

PILSKI

CHRUSTOWO

568

11

OBORNICKI

STUDZIENIEC

19

12

GNIEŹNIEŃSKI

UJAZD

174

 

image

Lawina ognisk ASF. W Wielkopolsce sytuacja coraz gorsza. Czerwona strefa w kolejce

Podczas spotkania Czesław Siekierski stwierdził, że nie można straszyć ASF.

- Musimy natomiast zrozumieć przyczyny jego występowania. Czy przyczynił się do tego okres wakacyjny i wzmożony ruch w lasach? Czy miała na to wpływ temperatura? Pamiętajmy, że praca Inspekcji Weterynaryjnej jest trudna, odpowiedzialna i kluczowa dla bezpieczeństwa żywności - powiedział minister.

Bezradność wobec ASF

Trudno jednak nie straszyć ASF, bo to polska rolnicza zmora. Tym bardziej znając doskonale jego historię trwającą już 10 lat, obserwując dramaty setki rolników, upadające gospodarstwa na Podlasiu, Mazurach czy Lubelszczyźnie, malejące drastycznie pogłowie świń i liczbę stad, poszukując jako konsument z trudem polskiej wieprzowiny zamiast importowanej. Do sytuacji należy podejść poważnie, bo Wielkopolska to trzodowe zagłębie! Trzeba ratować rodzinne gospodarstwa.

Rolnicy z Wielkopolski są zestresowani przede wszystkim brakiem wiedzy na czym stoją, co i kiedy mogą sprzedawać oraz czy ktokolwiek odbierze od nich świnie. Czy zaraz przypadkiem nie powtórzy się sytuacja ze zdrowymi poprzerastanymi świniami, które zdychają przez zbytnie zagęszczenie obsady, wysoką temperaturę i brak możliwości sprzedaży, albo tragicznie niskie ceny w skupie za ZDROWE ŚWINIE ze stref? Historia co roku ta sama i coraz gorzej się na to patrzy. Niektórym państwom udało się opanować wirusa, dlaczego w Polsce jest to tak trudne? 

Informowanie rolników w sprawie ASF

– Ważne, żeby ustalić, jaki będzie najlepszy sposób tworzenia informacji, przekazu dla rolników. Spotkania z rolnikami są dobrą formułą. Pomagają przekonać nieprzekonanych – stwierdził minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że bardzo ważne jest, aby rolnicy byli świadomi, że procedury bioasekuracji są kluczowe. Powstały przecież na podstawie analiz i doświadczeń.

– Rozumiem, że każdy kieruje się własnym interesem. Może też sądzić, że jego ten problem nie dotyczy. Jednak konkretne przypadki świadczą o tym, że wyłamywanie się z obowiązujących zasad bioasekuracji nie jest dobrą drogą – powiedział minister.

Będą dodatkowe środki dla hodowców?

Czesław Siekierski podczas spotkania zaznaczył również, że czasem brakuje świadomości wśród społeczeństwa, że niewinne wyjście na grzyby może przyczynić się do przeniesienia choroby do gospodarstwa.

- Edukacja i uświadamianie o sposobach roznoszenia ASF są kluczowe. Z Ministerstwem Środowiska rozmawiamy nt. pogłowia dzików. Musimy także działać na rzecz odbudowy pogłowia trzody chlewnej po ASF. Rozmawiałem też z Ministrem Finansów o wsparciu rolników. Oszczędzanie w tym obszarze przyniesie tylko negatywne skutki dla kraju – podkreślił Czesław Siekierski.

– To dobry moment – teraz, gdy trwa ustalanie budżetu na rok 2025, żeby zabezpieczyć środki na wzmożoną pracę służb i na pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedział minister Siekierski.

Dofinansowania na bioasekurację i zabezpieczenie chlewni przed ASF

Warto pamiętać, że zarówno pomoc de minimis oraz Plan Strategiczny obejmują finasowanie niektórych działań dla producentów świń. Jeden z naborów, kończy się 26 lipca. Piszemy o tym TUTAJ, refundacja wydatków na bioasekurację sięga nawet 100 proc inwestycji. Drugie działanie, z którego również warto skorzystać to „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF” z Planu Strategicznego dla WPR. O zasadach piszemy TUTAJ. Nabór ten kończy się 2 sierpnia. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. październik 2024 05:39