StoryEditor

Już 17 ognisk ASF. Mimo szybkiej likwidacji, wirus nie odpuszcza

Wirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Zakażonych stad jest coraz więcej. Gdzie tym razem wyznaczono ognisko?
08.07.2024., 10:13h

W Polsce do 8.07.2024 r. wyznaczono już 17 ognisk ASF. O ostatnim informowaliśmy w piątek. Przez kilka dni ich liczba wzrosła do 17. Pogoda sprzyja szybkiemu rozwojowi choroby, a z kolei żniwa zwiększają ryzyko zawleczenia wirusa ASF na teren gospodarstwa. 

image

Ognisko ASF pod Gnieznem: Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Dominika Kmet apeluje do hodowców!

W piątek z portalem tygodnik-rolniczy.pl skontaktował się wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, który poinformował, że ubój prewencyjny w okolicy tego ogniska w Ujeździe w woj. wielkopolskim został wstrzymany, do wyjaśnienia. 

– Nakazałem  wstrzymanie prewencyjny ubój świń. To moja osobista decyzja. Musimy dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności – mówi Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa w rozmowie z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

Kolejne ogniska ASF również w Wielkopolsce

  • Ognisko nr. 14 wyznaczono w woj. zachodniopomorskim w powiecie myśliborskim w miejscowości Kierzków, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od poprzedniego ogniska nr. 3 w miejscowości Nieznań. Dojdzie kolejna czerwona strefa. 
  • Ognisko nr. 15 wyznaczono w woj. wielkopolskim w powiecie wągrowieckim w miejscowości Smolarki, niedaleko Długiej Gośliny, gdzie już w tym roku były wyznaczone ogniska na początku czerwca. 
  • Ognisko nr. 16 wyznaczono tuz obok ogniska nr. 13 w Ujeździe w woj. wielkopolskim, co niestety pogarsza sytuację na tym terenie. Hodowcy już mają tam poważne problemy z zapoczątkowanym w zesżłym tygodniu ubojem prewencyjnym. 
  • Ognisko nr. 17 wyznaczono w powiecie obornickim, w woj. wielkopolskim w gminie Ryczywół niedaleko miejscowości Tłukawy. 
image
FOTO: GIW
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 07:30