StoryEditor

Jak rozpoznać pierwsze oznaki ASF?

O najczęstszych problemach zdrowotnych w chlewniach i praktycznych możliwości ich rozwiązania mówił na naszym seminarium w Poznaniu prof. Dr hab. Zygmunt Pejsak z PIW-PIB w Puławach.
28.05.2018., 16:05h
– Afrykański pomór świń w populacji dzików będzie przez lata – mówił prof. Zygmunt Pejsak – Prawdopodobnie inne kraje także nie wykorzenią tej choroby z populacji zwierząt wolnożyjących. Zdecydowanie możemy jednak chronić stada świń. 

Czynników wpływających na choroby jest dużo, ale to człowiek może ochronić przed nimi stado. W Polsce 95% stad zarażonych jest MHP, a powyżej 80% SIV, PRRS, PCV2. Nie przestrzegając zasad bioasekuracji, wprowadzamy czynniki chorobotwórcze do stada. 
– Zarządzanie stadem to także dbanie o dobrostan. Dzisiaj wiemy, że tylko szczęśliwa świnia, przebywająca w dobrostanie jest w stanie dobrze produkować. Przestrzegamy dobrostanu nie tylko dlatego, że Inspekcja Weterynaryjna kontroluje, ale także, żeby nasze lochy dobrze się rozwijały – mówił prof. Pejsak.

Kontrola i diagnostyka


PRRS – zespół oddechowy, działa podobnie jak wirus HIV u ludzi. Tak samo wirus PRRS uszkadza pierwszą linię obrony przez drobnoustrojami.

Jeśli pojawił się w jednym kojcu, będzie w każdym. Skuteczna kontrola PRRS polega na immunoprofilaktyce, rzetelnej diagnostyce i bioasekuracji. To samo dotyczy innych chorób w sta...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:09