StoryEditor

Jedna świnia w strefie zapowietrzonej

W promieniu 3 km od Józefowa, w 2. wyznaczonej strefie zapowietrzonej ASF znajdowała się tylko jedna świnia.
12.08.2014., 10:08h

Józefowo położone w gminie Gródek, w powicie białostockim znajduje się 13 km do Zielonej, w której wybuchło pierwsze ognisko ASF i około 20 km od granicy polsko-białoruskiej. W gospodarstwie w Józefowie właściciel utrzymywał tylko tę jedną świnię, która zaraziła się afrykańskim pomorem. Chore zwierzę zostało zabite i zutylizowane pod nadzorem PLW. Strefy zapowietrzona i zagrożona zostały oznaczone i zabezpieczone matami dezynfekcyjnymi.
– Po przeprowadzeniu perlustracji gospodarstw w promieniu 3 km od drugiego ogniska choroby okazało się, że na terenie tym nie ma więcej świń – mówi w wywiadzie dla „top agrar Polska” główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk. Obecnie na terenie zagrożonym trwa kontrola zagród. Pracownicy powiatowego inspektoratu weterynarii w Białymstoku chodzą od drzwi do drzwi i sprawdzają, czy w obiektach gospodarczych jest utrzymywana trzoda chlewna.
– Po zliczeniu wszystkich zwierząt przystąpimy do ich utylizacji, tak samo jak podczas procedur wykonanych po wykryciu pierwszego ogniska ASF – wskazuje Pirsztuk. W lipcu w promieniu 10 km od miejscowości Zielona zlikwidowano i zutylizowano około 300 świń.
pj

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:17