StoryEditor

Jurgiel: Staramy się o 300 mln złotych z Unii na bioasekurację

Minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że będzie starał się o 300 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na wprowadzenie zasad bioasekuracji oraz walkę z ASF. Jeżeli Bruksela nie sypnie groszem, pieniądze ma wyłożyć budżet. Kierownictwo resortu rolnictwa przedstawiło dzisiaj w Sejmie pozostałe priorytety swoich prac na lata 2018-2019.
01.03.2018., 09:03h
W zakresie współpracy międzynarodowej priorytetem są oczywiście negocjacje nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 oraz odpowiedniego poziomu jej finansowania. Będziemy się również starać o odpowiednio wysoką politykę spójności.

Walka z ASF


Z Brukselą mamy też bieżące sprawy do załatwienia, związane z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny. Jest to spowodowane głównie skomplikowanymi zależnościami na międzynarodowych rynkach rolnych oraz oczywiście walką z afrykańskim pomorem świń.
– Zgłosiliśmy sprawę do Unii Europejskiej i czekamy na ustanowienia programu pomocy. Dzisiaj wchodzi w życie bioasekuracja. Negocjujemy z Komisją Europejską sprawę rekompensat. Staramy się o 300 mln zł, a jeżeli nie otrzymamy tych pieniędzy, znajdą się takie z budżetu państwa – zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Zdaniem ministra, są już pierwsze efekty działania rządu w walce z afrykańskim pomorem świń. 
– Zatrzymaliśmy ASF wśród stad. Nasze działania spowodowały, że występowanie ASF w gospodarstwach jest bardzo rzadkie. W tym roku tylko 4 ogniska- powiedział minister Jurgiel.

Minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział również, że wraz z ministrem środowiska zamierza wprowadzić program wapnowania gleb. Szykowane są również zmiany w funkcjonowaniu Izb Rolniczych i ODR-ów. 
– Zawsze mówiłem, że dobrze by było, żeby nadzór nad doradztwem rolniczym miały Izby Rolnicze – mówił minister Jurgiel.

e-WNIOSEK


Wśród priorytetów prac Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest oczywiście sprawa elektronicznego składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. 
- Chcemy, aby jak największa liczba rolników, czyli 100% składało wnioski elektronicznie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby wywołać proces cyfryzacji na wsi. Akcja e-wniosku jest kluczowa podobnie jak planowane nowe nabory w ramach PROW – powiedział wiceminister Ryszard Zarudzki, który jednocześnie zapowiedział głęboką reformą struktury ARiMR, niezbędną wobec potrzeby wdrożenie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Z kolei wiceminister Zbigniew Babalski zapowiedział nową, istotną dla wszystkich rolników ustawę
– Przygotowujemy nową ustawę o gospodarstwie rolnym, która będzie swoistym kodeksem dla polskiej wsi – zadeklarował wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 13:30