StoryEditor

Kolejne ogniska ASF w powiecie parczewskim i radzyńskim!

Wschód Polski walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń. ASF zaatakował kolejne gospodarstwa w woj. lubelskim.
28.06.2023., 16:06h

Ognisko nr. 7 wykryto w gospodarstwie znajdującym się w m. Królewski Dwór, w powiecie parczewskim na Lubelszczyźnie. Stado zostało już zlikwidowane, po otrzymaniu potwierdzenia wyników badań w nocy z wtorku na środę.

Ognisko w miejscowości Królewski Dwór

Jak poinformował naszą redakcję Piotr Kicman, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie w stadzie utrzymywano 150 świń w cyklu zamkniętym (lochy, prosięta, tuczniki i knur). W okolicy znajduje się około 140 małych gospodarstw, które utrzymują od 5 do 50 szt. świń. W bliskim sąsiedztwie również zlokalizowana jest jedna, większa ferma, gdzie utrzymywanych jest 1000 świń. Jak podkreślił PLW z Parczewa skupisko większych stad znajduje się z drugiej strony powiatu.

Ognisko w miejscowości Bezwola Górne

Z kolei na mapie GIW pojawiło się również ognisko nr. 8, które wyznaczono w gospodarstwie w miejscowości Bezwola Górne w gminie Wohyń, w sąsiednim powiecie – radzyńskim. Ognisko stwierdzono tuż obok 3. ogniska ASF w tym roku, które wykryto 15 czerwca br.

Jak podaje zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radzyniu Podlaskim w ognisku znajdowało się 28 świń w cyklu zamkniętym (3 lochy, 11 tuczników, 14 warchlaków). Ognisko zlikwidowano 23 czerwca br. i podjęto wszelkie działania zabezpieczające włącznie z dezynfekcją. Jak dodaje zastępczyni w obszarze zapowietrzonym jest 18 gospodarstw, w zagrożonym 133 gospodarstwa. 

- W obydwu obszarach są prowadzone wizytacje w gospodarstwach. Wyznaczeni lekarze weterynarii muszą przeprowadzić co najmniej jedną wizytację w zakresie bioasekuracji - informuje zastępca PIW w Radzyniu Podlaskim. 

Mapa ognisk ASF - powiat parczewski i radzyński

dkol
Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:40