StoryEditor

Czy da się zlikwidować ASF? Hiszpanom się udało, walczyli 35 lat

Hiszpanie nie tylko po 35 latach zwalczyli na swoim terenie ASF, ale też stali się numerem jeden w produkcji świń w Europie. Jak sami mówią, jest to wynik planu doskonałego i współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Jak to zrobili?
22.08.2023., 16:08h

Hiszpanie wygrali z ASF

Likwidacja afrykańskiego pomoru świń jest możliwa, ale bardzo trudna. Hiszpanie mierzyli się z tym problemem przez ponad 30 lat. Zlikwidowali ASF za pomocą bardzo konkretnego programu. Dzięki niemu mają poważną pozycję na rynku światowym. Ale poprawa nastąpiła, dopiero kiedy rolnicy otrzymywali za świnie rekompensaty przewyższające ich wartość rynkową.

– Sytuacja była wtedy o wiele trudniejsza niż ta, z którą mierzy się teraz Polska. Mamy do dyspozycji nowoczesne środki. Możemy zagwarantować fantastyczne metody zwalczania. Naszym głównym celem jest zwycięstwo, a wrogiem jest wirus ASF. Mamy dwie kompanie wojska – jedna to hodowcy, a druga administracja państwowa. Te dwa oddziały, współpracując razem, są w stanie zawalczyć z ASF – mówił dr Quintiliano Bonilla, były główny lekarz weterynarii w Hiszpanii i producent świń, podczas spotkania zorganizowanego w Gorzowie Wielkopolskim przez zespół ds. zwalczania ASF, który powołał wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Dr Quintiliano Bonilla, były główny lekarz weterynarii w Hiszpanii i producent świń.
Dr Quintiliano Bonilla, były główny lekarz weterynarii w Hiszpanii i producent świń.

Nie było kontroli ani identyfikacji zwierząt

Ki...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 13:24