StoryEditor

ASF we Włoszech w zagłębiu produkcyjnym. Czego boją się Włosi?

  W UE wirus afrykańskiego pomoru świń na stałe wpisuje się w hodowlę trzody chlewnej. Już nie dziwi rozwój tej choroby w najdalszych zakątkach Europy. Tym razem z wirusem zmagają się włoscy hodowcy.
30.08.2023., 15:08h

We Włoszech populacja trzody chlewnej od 10 lat utrzymuje się na dość stabilnym poziomie, około 8,7 mln szt. To był jedyny kraj poza Szwecją w UE, w którym pogłowie wzrosło w 2022 r. (o 330 tys. szt.).

We Włoszech w tym roku wyznaczono już 8 ognisk ASF u świń i 776 przypadków u dzików. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, na farmie w Lombardii w prowincji Pavia w pobliżu wioski Montebello wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) . Spośród 166 świń w gospodarstwie 130 było zakażonych wirusem. Od maja do czerwca 2023 r. wirusa wykryto także w pięciu mniejszych stadach świń domowych. Największy z nich hodował 239 świń, najmniejszy 12 zwierząt.

Włosi obawiają się o eksport

Obecnie eksport wędlin i wieprzowiny z Włoch jest warty 1,7 mld euro. Organizacje branżowe oraz hodowcy obawiają się wpływu na produkcję, a wiadomo, że ASF ma niszczycielski wpływ na ten dział rolnictwa. Wystarczy spojrzeć na to, co stało się w Polsce od czasu wystąpienia ASF – wymarły małe i średnie gospodarstwa. Ostatnie ognisko ASF wyznaczono w rejonie, w którym jest największe zagęszczenie świń we Włoszech. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Włosi skupiają się w dużej mierze na produkcji wędlin oznaczonych znakami – Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, czyli wędlin regionalnych, produkowanych od Parmy po Norcię, które zasłynęły na całym świecie i są dumą tamtejszych producentów. Zwykle produkowane są właśnie w niewielkich gospodarstwach.

Włoski sektor wieprzowiny już ucierpiał od początku roku, gdyż kraje nie uwzględniające regionalizacji wprowadziły całkowity zakaz importu wieprzowiny z Włoch m.in. Japonia i Tajwan.

Sytuacja związana z ASF w Polsce i UE

W Polsce do 30 sierpnia br. wyznaczono 21 ognisk ASF u świń i 2040 przypadków u dzików (najwięcej w całej UE). Najwięcej zakażonych stad świń wykryto w woj. lubelskim. W tym roku największe ognisko ASF wyznaczono w woj. mazowieckim w powiecie radomskim, gdzie wybito ponad 2 tys. zwierząt. Obecnie najgorszą sytuację dot. ASF obserwujemy w Chorwacji i Rumunii (razem ponad 1070 ognisk ASF). W sumie w Unii Europejskiej wyznaczono w sumie 1130 ognisk choroby, a liczba ta stale rośnie.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/GIW/WAHIS/ilfattoalimentare.it/cacciamagazine.it/www.ilmessaggero.it/

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:26