StoryEditor

Nalewajk obłaskawi pomór

Rolnicy zarzucają opieszałość służbom odpowiedzialnym za zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Chcąc uszczelnić działania związane z walką z tą niebezpieczna chorobą, minister Marek Sawicki powołał wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka na stanowisko koordynatora ds. walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń.
17.07.2015., 15:07h

Pytamy zatem wiceministra Nalewajka na czym będzie polegała nowa funkcja.

„top agrar Polska”: Został Pan powołany na koordynatora ds. walki ze skutkami ASF w Polsce. Jest potrzeba szybkiego działania. Jakie będą pierwsze podjęte kroki? Jakie są zalecenia? Na co mogą liczyć producenci świń?

Tadeusz Nalewajk: Jako koordynator działań służb, inspekcji i organizacji społecznych działań służb, inspekcji i organizacji społecznych zaangażowanych na szczeblu centralnym i wojewódzkim w realizację zdań mających na celu złagodzenie skutków społecznych i ekonomicznych wystąpienia afrykańskiego pomoru świń oraz ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się tej choroby zaproponowałem zaangażowanym instytucjom i organizacjom przyjęcie formuły spotkań, które będą cyklicznie organizowane raz w miesiącu w każdą środę ostatniego tygodnia miesiąca.

Przygotowałem także propozycje tematów, które w mojej opinii należałoby poruszyć podczas takich spotkań. Wśród zaproponowanych tematów znalazły się, min.

  • Omówienie stanu realizacji wprowadzonego  rozporządzeniem Ministra Rolnictwa 
i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń ” na lata 2015-2018 (Dz. U. poz. 517),  tzw. programu bioasekuracji.
  • Omówienie sytuacji dotyczącej stanu realizacji planów łowieckich na obszarach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi oraz wskazanie narzędzi do egzekwowania ich wykonania oraz sposobów ich zwiększania.
  • Omówienie stanu prac i zakresu nowelizacji ustawy Prawo łowieckie.
  • Omówienie bieżącej sytuacji epizootycznej w związku z wystąpieniem ASF w Polsce i Europie – analiza zagrożenia i niezbędne do podjęcia środki.
  • Propozycja koniecznych do podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie skutków wystąpienia ASF oraz rozprzestrzenienia się tej choroby.
  • Omówienie ryzyka związanego z nielegalnym przywozem produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich w bagażu podręcznym podróżnych.
  • Omówienie możliwych form wsparcia rolników hodujących świnie na terenach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi.     

Pozostaję przy tym otwarty na uzupełnienie zaproponowanej przeze mnie listy, tak aby w ramach prowadzonych przeze mnie działań poruszone mogły być  wszystkie problemy nurtujące zaangażowane w tematykę ASF strony. Moim  nadrzędnym celem jest bowiem stworzenie takiej platformy wymiany informacji i doświadczeń, która pozwoli z jednej strony na zapewnienie harmonijnej  współpracy  wszystkich  jednostek i organizacji, a z drugiej przyczyni się do wypracowania jak najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań.
aku

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. maj 2024 17:04