StoryEditor

Niemcy boją się ASF!

– Komisja Europejska musi dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kierunku Europy Zachodniej – zaapelował Johannes Röring, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego z dystryktu Westfalia-Lippe (WLV).
17.07.2017., 11:07h
Röring spotkał się w miniony piątek w Bielefeld z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Podczas rozmowy alarmował, że niespodziewane wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń w populacji dzikich świń na wschodzie Republiki Czeskiej zagraża całej europejskiej produkcji trzody chlewnej.

Zdaniem przewodniczącego WLV konsekwencje dalszego rozprzestrzeniania się ASF na zachód byłyby dramatyczne zwłaszcza dla hodowców trzody chlewnej w Niemczech, ponieważ nieuniknione w tym przypadku ograniczenia handlu doprowadzi do ogromnego spadku cen, a to doprowadzi do bankructw wielu niemieckich gospodarstw.

Być może opinia Johannes Röring wynika także z obserwacji tego, co dzieje się w Polsce, gdzie szalejący na wschodzie kraju wirus pomoru rzutuje na całą branżę trzodziarską, a w strefach ASF wpędza producentów świń w ogromne tarapaty finansowe. Tak zdecydowana reakcja WLV na wykrycie pomoru w Czechach jest zapewne skutkiem tego, że jest to w niewielkiej odległości od Niemieckich granic. Dotychczasowa lokalizacja wirusa na wschodzie Polski pozwalała Niemcom czuć się jeszcze bezpiecznie.

Przewodniczący WLV podkreślał w rozmowie z Philem Hoganem, że zagrożenie jest duże ponieważ około 40% wieprzowiny produkowanej w Niemczech trafia na eksport do innych krajów UE oraz do Azji. Zaapelował do unijnego komisarza, by wspólnie z niemieckimi władzami Komisja Europejska podjęła wszelkie niezbędne środki w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się ASF w Niemczech, w tym ograniczenie populacji dzików.

Przypomnijmy, że w okolicach czeskiego Zlina wykryto już 30 przypadków ASF u padłych dzików. Tamtejsze władze zadziałały stanowczo i zarządziły odstrzał tej zwierzyny w całym kraju.

oprac. bcz na podstawie AgE
Fot. Pixabay

CZYTAJ TAKŻE:

Pomór rozchodzi się w Czechach

Mamy pomór w dużej chlewni!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:15