StoryEditor

Specustawa o ASF w Senacie

Senacka komisja rolnictwa bez poprawek przyjęła specustawę o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Do głosu nie zostali dopuszczenie przedstawiciele organizacji ekologicznych. Teraz trafi ona na plenarne posiedzenie Senatu.
10.01.2020., 08:01h
Posiedzenie senackiej komisji rolnictwa rozpoczęła się od drobnego zgrzytu, gdyż nie przybył na nie żaden z posłów, którzy podpisali się pod projektem. Dopiero po chwili pojawił się Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa. Opozycja skrytykowała zawarte w niej zapisy. 

- Odsuwa odpowiedzialność za zwalczanie ASF z ministra rolnictwa na ministra środowiska, który chce zablokować dostęp do lasu a który nic nie pomaga  , minister rolnictwa nie wykonuje swoich obowiązków wobec obywateli a szczególnie rolników jeżeli chodzi o zwalczanie chorób zakaźnych - oceniła ustawę obecna na posiedzeniu posłanka Dorota Niedziela.

Z ASF trzeba walczyć poprzez odstrzał dzików


Ustawę przedstawił wiceminister Szymon Giżyński, który powiedział, że specustawa ma być wyrazem praktycznego zaangażowaniem w walkę z ASF. Zauważył, że liczba ognisk spadła w 2019 r. o 60% w stosunku do 2018r.  Ocenił to jako weterynaryjny sukces w walce z afrykańskim pomorem świń. Zeszłoroczne dane pokazują, że większość ogniska ASF pochodzi z lasu od dzików, dlatego walka z ASF powinna być nakierowana na eliminację dzików. Podobnie z wirusem walczyli z sukcesem w Belgii i Czec...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:17