StoryEditor

„Straż przednia” – rządowa alternatywa do myśliwych

„Straż przednią” do walki z dzikami i ASF zamierza utworzyć nowe kierownictwo resortu rolnictwa. Nowa formacja ma się składać m.in. z wojskowych i policjantów, którzy mają natychmiast reagować na informację o pojawieniu się dzików. Resort rolnictwa zapowiedział również, że zastanawia się nad likwidacją tzw. systemu wyznaczeń.
23.07.2018., 12:07h
Wiceminister Szymon Giżyński przedstawił w Sejmie informację dotycząca dalszej walk z afrykańskim pomorem świń. Zapowiedział, że rząd zamierza wrócić do pomysłów, które już kiedyś padały publicznie. Choć akurat pomysł ze „Strażą przednią” wydaje się być dość nowatorski. Zakłada on bowiem stworzenie specjalnych oddziałów składających się członków służb mundurowych, którzy mają uprawnienia myśliwych, a którzy mogliby jednocześnie szybko reagować na informację o pojawieniu się dzików. 

– Takie oddziały będą miały szczególną motywację bo będą składały się ze szczególnych kategorii ludzi, funkcjonariuszy państwowych lub urzędników państwowych: leśników, policjantów, wojskowych. To musi być rozwiązanie bardzo funkcjonalne i dyspozycyjne – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Rząd zbadał już jakie są możliwości kadrowe stworzenia takich oddziałów. Okazało się, że są całkiem spore. Wśród leśników jest 7,5 tys. myśliwych, wśród policjantów 1400 myśliwych, a w wojsku jest ich ok. 1500 osób.

Resort rolnictwa przyznaje, że takie pomysły biorą się z braku dalszej możliwości naciskania na Polski Związek Łowiecki co do zwiększenia odstrzału dzików. Ale jednocześnie nie do końca wiadomo w jaki sposób rząd chce policjantów i wojskowych zmusić do dodatkowego odstrzału dzików.

Koniec wyznaczeń?

Wiceminister Giżyński powiedział również, że rząd zadaje sobie sprawę z potrzeby poprawy sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej, na barkach, której leży zwalczanie ASF. Jego zdaniem sytuacja w Inspekcji jest bardzo zła, ale uważa, że pieniądze są „w systemie” i należy je tylko znaleźć.

– Całkowicie zgadzamy się z tym, że trzeba zrobić wszystko żeby podnieść morale i status lekarza weterynarii. Twierdzimy też, że te pieniądze są wewnątrz systemu. Paraliżuje te pozytywne przeobrażenia i petryfikuje pewną niemoc tzw. system wyznaczeń, który krytykujemy od dawna i chcemy zastąpić czymś bardziej racjonalnym i skuteczniejszym i dającym lekarzom weterynarii poczucie wielkiej wartości swojej pracy, odpowiednio uhonorowanej – przekonywał Szymon Giżyński.

Może to oznaczać, że resort rolnictwa zaproponuje likwidację lub zmiany w tzw. wyznaczeniach, czyli systemie, w którym powiatowy lekarz weterynarii wyznacza lekarza prywatnej praktyki do wykonywania w rzeźni badania mięsa w imieniu Inspekcji Weterynaryjnej.   wk

Fot. pixabay
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 06:41