StoryEditor

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!
07.11.2023., 07:40h

Głównym wektorem choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) w chlewniach są dziki. W UE problem jest poważny, a liczba ognisk tej choroby rośnie z miesiąca na miesiąc. Najgorsza sytuacja obecnie jest w Chorwacji i Rumunii. W UE utrzymuje się około 130 mln świń, a skuteczna szczepionka dla Europy nie została jeszcze zatwierdzona. 

Grupa naukowców z Unii Europejskiej, pod przewodnictwem José Manuela Sáncheza-Vizcaíno, profesora zdrowia zwierząt na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, planuje przeprowadzić na Węgrzech prace badawcze nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń u dzików.

Projekt VACDIVA

Projekt VACDIVA, finansowany kwotą 10 milionów euro przez Unię Europejską, rozpoczął się w październiku 2019 r. Koordynatorem projektu jest Centrum Nadzoru Zdrowia Weterynaryjnego (VISAVET) UCM, pod kierownictwem prof. José Manuela Sáncheza-Vizcaíno.

Oprócz UCM, Centrum Badań nad Zdrowiem Zwierząt (CISA) Narodowego Instytutu Badań i Technologii Rolnictwa i Żywności (INIA), w projekcie uczestniczy sześć krajowych laboratoriów UE (z 10 krajów obecnie dotkniętych ASF), cztery prestiżowe ośrodki badawcze ASF oraz dwie wiodące firmy w produkcji szczepionek i zestawów diagnostycznych na ASF.

image
Zapobieganie ASF – podsumowanie naboru. Do ilu hodowców trafi 80 mln wsparcia?

Głównym celem projektu VACDIVA, jest przetestowanie stworzonej szczepionki przeciwko ASF, którą można zastosować u dzików, ale w późniejszym etapie również u świń. Jeżeli wyniki kontroli okażą się zadowalające następne kroki legalizujące szczepionkę do sprzedaży mogą nastąpić w 2025 r.

Eksperyment w węgierskich lasach

W ramach eksperymentu, który zostanie przeprowadzony zimą w węgierskich lasach, 300 dzików będzie miało zaaplikowaną szczepionkę przeciwko ASF. Zwierzęta będą obserwowane aby zbadać reakcję organizmu na preparat. Mimo, że szczepionkę będzie można również stosować u świń, to jednak głównym celem są dziki. Profesor uważa, że źródłem problemu są dziki, więc to w ich populacji należy problem rozwiązać. 

Na łamach czasopisma badawczego „Horyzont” wydawanego przez Komisję Europejską dr José Manuel Sánchez-Vizcaíno skomentował, że dzikie zwierzęta mają zazwyczaj większą odporność na ASF, co daje możliwość stosowania większych dawek szczepionki.

Pierwsze wyniki były już pozytywne

W poprzednim teście prototyp poddano testom w ośrodku badawczym w Madrycie, gdzie podawano go dzikom w postaci pożywienia. Wyniki były pozytywne, ponieważ wszystkie dziki wykazały wysoki poziom ochrony przed ASF.  

Na razie projekt VACDIVA został przedłużony do lipca 2024 roku i oczekuje się, że szczepionka będzie dostępna do stosowania pod koniec tego roku, choć nie jest wykluczone, że stanie się to w 2025 roku, w zależności od postępów prac eksperymentalnych.

Oprac. dkol na podst. porcicultura.com/carnica.cdecomunicacion.es/cordis.europa.eu

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 03:16