StoryEditor

ASF znów zaatakował na wschodzie i zachodzie Polski. Ile świń ubito?

GIW poinformował o dwóch kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Zobacz, gdzie tym razem wirus zaatakował!
09.10.2023., 12:10h

W Polsce wyznaczono już 29. ognisk ASF w 2023 r, z czego większość w woj. lubelskim i woj. wielkopolskim i zwykle wystąpienie choroby dotyczyło mniejszych stad świń. 

Ognisko nr. 28 wyznaczono 05.10.2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 196 świń (102 tuczniki, 58 prosiąt, 24 lochy, 1 knur, 11 warchlaków), położonym w miejscowości Długa Goślina, gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.

Ognisko nr. 29 wyznaczono 06.10.2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń (1 locha, 13 prosiąt), położonym w miejscowości Przęsocin, gmina Police, powiat policki, województwo zachodniopomorskie.

Obydwa gospodarstwa znajdują się w pobliżu poprzednich ognisk choroby, w strefie czerwonej. Dotychczas wyznaczono 2232 przypadki ASF u dzików.

Mapa ognisk i przypadków ASF. Źródło: GIW

Dofinansowanie ochrony stad przed ASF

ARiMR wydłużyła pomoc dla producentów świń, którzy chcą podjąć inwestycje w celu zapobiegania ASF w gospodarstwach do 20 października br. Można ubiegać się o wsparcie, które można przeznaczyć na:

  • wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń,
  • budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy,
  • posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

Limit dofinansowania w całym okresie realizacji PS WPR 2023-2027 wynosi 100 tys. zł, a refundacji podlega 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia, obowiązują osobne stawki. 

Pierwotnie nabór miał się zakończyć 6 października. Rolnicy mają więc dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku. 

Afrykański pomór świń w UE

W UE do 9 października wyznaczono 1706 ognisk u świń, z czego najwięcej w Rumunii (ponad 600) i Chorwacji (ponad 900). W Chorwacji sytuacja jest bardzo poważna, ASF poraz pierwszy pojawił się w tym kraju w tym roku. Na kolejnym miejscu jest Polska (29 ognisk). Problem z ASF występuje również we Włoszech, wystąpiło tam 17 ognisk choroby.


oprac. dkol na podst. GIW
Fot. archiwum TAP 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 23:41