StoryEditor

Własne wyroby na Wielkanoc, czyli ubój na potrzeby własne

Zbliża się Wielkanoc. W marcu wielu hodowców będzie więc chciało ubić świnie na własny użytek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubój gospodarczy jest dozwolony na terenie całego kraju, jednak pod pewnymi warunkami.
13.02.2018., 10:02h
Chęć uboju świni należy zawsze zgłosić do PLW minimum 24 godziny przed zdarzeniem (pisemnie, osobiście, e-mailowo). Obowiązkowym jest badanie mięsa w kierunku włośnicy. Te dwa wymogi muszą spełnić wszyscy hodowcy, którzy chcą przy okazji świąt pokosztować wyrobów ze świnki wyhodowanej we własnym gospodarstwie.

– Bardziej skomplikowana procedura dotyczy gospodarstw pozostających na terenie stref ASF. We wszystkich strefach poza czynnościami obowiązkowymi w całym kraju konieczne jest również badanie przed- i poubojowe zwierząt. Ponadto do uboju gospodarczego przeznaczone mogą być tylko te świnie, które przebywają w danej siedzibie stada nie krócej niż 30 dni, a ubój może być wykonany tylko na jej terenie – informuje Mirosław Czech, WLW z Białegostoku. Wskazuje również, że w strefie niebieskiej wymagane są badania w kierunki wirusa ASF, a w strefach czerwonej i żółtej, o tym czy należy wysłać próby do badań decyduje PLW. Badania na obecność wirusa ważne są przez 15 dni od próbobrania.

Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów grozi kara finansowa w wysokości 100–2000 zł. – Dotkliwsze konsekwencje finansowe są nakład...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:32