StoryEditor

Zmiany regionalizacji stref ASF – sytuacja uległa poprawie?

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że KE opublikowała 8 kwietnia 2022 r. rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/587, które zmienia jeden z załączników, który wyznacza strefy objęte ograniczeniami. Które strefy się zmieniły?
19.04.2022., 09:04h

­- W ramach negocjacji prowadzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii z Komisją Europejską ustalono, że niektóre obszary wymienione dotychczas w obszarze objętym ograniczeniami III zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II oraz obszaru objętego ograniczeniami I – informuje GIW. Z kolei KE wyjaśnia w rozporządzeniu, że od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/491 na Łotwie i w Polsce wystąpiły nowe ogniska afrykańskiego pomoru u dzików. Jednakże sytuacja epidemiologiczna na niektórych obszarach wymienionych jako obszary objęte ograniczeniami III i II w Polsce uległa poprawie w odniesieniu do świń hodowlanych i dzików ze względu na stosowanie przez Polskę środków zwalczania chorób zgodnie z prawodawstwem Unii.

Dzięki temu nastąpiły zmiany w regionalizacji m.in.:

  • w powiecie działdowskim w woj. warmińsko - mazurskim: część gmin Lidzbark, Płośnica i Działdowo (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do II);
  • w powiecie dębickim w woj. podkarpackim: gminę Pilzno, część gmin Czarna, Żyraków (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III oraz II do I);
  • w powiecie tarnowskim w woj. małopolskim gminy: Lisia Góra, Pleśnia, Ryglice, Skrzyszów, Tarnów,
  • Tuchów (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do I);
  • powiat miejski Tarnów (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do I).

ASF w Polsce

W Polsce w 2021 r. wyznaczono 124 ogniska ASF, ostatnie z nich pojawiło się 17 grudnia 2021 r. w miejscowości Omule w woj. warmińsko-mazurskim. Z kolei pierwsze ognisko ASF w gospodarstwie w ubiegłym roku wyznaczono 17 marca, więc sytuacja wygląda nieco lepiej niż w zeszłym roku.

W ubiegłym roku wykryto 3214 przypadków u dzików. W tym roku nie wyznaczono żadnego ogniska ASF w gospodarstwie, jednak niestety ognisk u dzików nadal jest sporo, bo do 19 kwietnia br. pojawiło się 869 przypadków. W ubiegłym roku w analogicznym okresie wykryto 1200 przypadków, a więc o ponad 300 więcej niż w obecnym roku.

Dorota Kolasińska na podst. GIW/eur-lex.europa.eu/

Fot. Envato elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:09