Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Zmiany regionalizacji stref ASF – sytuacja uległa poprawie?

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że KE opublikowała 8 kwietnia 2022 r. rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/587, które zmienia jeden z załączników, który wyznacza strefy objęte ograniczeniami. Które strefy się zmieniły?

Dorota Kolasińska19 kwietnia 2022, 09:11

­- W ramach negocjacji prowadzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii z Komisją Europejską ustalono, że niektóre obszary wymienione dotychczas w obszarze objętym ograniczeniami III zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II oraz obszaru objętego ograniczeniami I – informuje GIW. Z kolei KE wyjaśnia w rozporządzeniu, że od czasu przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/491 na Łotwie i w Polsce wystąpiły nowe ogniska afrykańskiego pomoru u dzików. Jednakże sytuacja epidemiologiczna na niektórych obszarach wymienionych jako obszary objęte ograniczeniami III i II w Polsce uległa poprawie w odniesieniu do świń hodowlanych i dzików ze względu na stosowanie przez Polskę środków zwalczania chorób zgodnie z prawodawstwem Unii.

Dzięki temu nastąpiły zmiany w regionalizacji m.in.:

  • w powiecie działdowskim w woj. warmińsko - mazurskim: część gmin Lidzbark, Płośnica i Działdowo (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do II);
  • w powiecie dębickim w woj. podkarpackim: gminę Pilzno, część gmin Czarna, Żyraków (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III oraz II do I);
  • w powiecie tarnowskim w woj. małopolskim gminy: Lisia Góra, Pleśnia, Ryglice, Skrzyszów, Tarnów,
  • Tuchów (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do I);
  • powiat miejski Tarnów (przeniesienie z obszaru objętego ograniczeniami III do I).

ASF w Polsce

W Polsce w 2021 r. wyznaczono 124 ogniska ASF, ostatnie z nich pojawiło się 17 grudnia 2021 r. w miejscowości Omule w woj. warmińsko-mazurskim. Z kolei pierwsze ognisko ASF w gospodarstwie w ubiegłym roku wyznaczono 17 marca, więc sytuacja wygląda nieco lepiej niż w zeszłym roku.

W ubiegłym roku wykryto 3214 przypadków u dzików. W tym roku nie wyznaczono żadnego ogniska ASF w gospodarstwie, jednak niestety ognisk u dzików nadal jest sporo, bo do 19 kwietnia br. pojawiło się 869 przypadków. W ubiegłym roku w analogicznym okresie wykryto 1200 przypadków, a więc o ponad 300 więcej niż w obecnym roku.

Dorota Kolasińska na podst. GIW/eur-lex.europa.eu/

Fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)