StoryEditor

Bez produkcji zwierzęcej nie będzie europejskiego rolnictwa. Trwają trilogi w sprawie dyrektywy IED

Bez produkcji zwierzęcej nie będzie europejskiego rolnictwa - przekonują polscy  hodowcy bydła w Brukseli. Zwracają uwagę, że największe zagrożenia jakie stoją przed sektorem to starzenie się rolników, koleje przygotowywane umowy handlowe oraz ostateczne negocjacje nad dyrektywą o emisjach przemysłowych. Minister Telus obiecał, że podczas trwających właśnie trilogów będzie bronił interesów hodowców.
10.10.2023., 12:10h

Pod koniec września 2023 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Grupy Dialogu Społecznego do spraw „Produkcji zwierzęcej – mleko, wołowina i wieprzowina”. Podczas spotkania omawiane były między innymi tematy dotyczące: sytuacji rynkowej w poszczególnych sektorach oraz dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. W spotkaniu wziął udział Jacek Zarzecki, prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Trudna sytuacja rynkowa hodowców

Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Komisji Europejskiej wynika, że produkcja wołowiny w Unii Europejskiej wzrosła o 4,5%. Odnotowano także spadek produkcji u największych jej producentów spowodowany redukcją pogłowia. Pogłowie krów w UE zredukowano o 1,5%, krów mlecznych o 1,3%. Ceny wołowiny utrzymują się na wysokim poziomie, jednak są niższe od cen w 2022 roku, ale wyższe od średniej pięcioletniej. Hodowcy borykają się z wysokimi kosztami produkcji.

Ceny, które za wołowinę muszą zapłacić konsumenci stale rosną, co przekłada się na spadek popytu i konsumpcji np. w Niemczech, Francji. W pierwszym półroczu b...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:22