StoryEditor

Choroba guzowata bydła po raz pierwszy w UE

Po raz pierwszy w Unii Europejskiej mamy do czynienia z chorobą guzowatą u bydła. Takie zgłoszenie zostało wysłane ze strony greckich władz weterynaryjnych. Chorobą zostało dotkniętych około 200 sztuk bydła.
21.09.2015., 13:09h

Pod koniec sierpnia Grecja powiadomiła Komisję Europejską o wykryciu dwóch ognisk choroby guzowatej skóry bydła w stadach obejmujących łącznie ok. 200 sztuk bydła w miejscowości Feres, w jednostce regionalnej Ewros w Grecji.

Choroba ta należy do schorzeń wirusowych bydła. Do tej pory występowała głównie w Afryce, przy czym w Afryce występuje miejscowo i z ograniczonym zasięgiem. Charakteryzuje się specyficznymi zmianami w skórze. Obecnie choroba ta silnie rozprzestrzenia się na Bliskim Wschodzie i w Turcji, gdzie wywołuje olbrzymie straty.
Z uwagi na zaraźliwość choroby, władze greckie przyjęły decyzje, dotyczące zastosowania tymczasowych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry u bydła. Tym samym, został wprowadzony zakaz eksportu żywca wołowego i dzikich przeżuwaczy oraz nasienia bydła z Ewros do innych części Grecji, a także do pozostałych krajów. Ponadto nie wolno wprowadzać do handlu mięsa wołowego, mleka i produktów mlecznych, a także komórek jajowych i zarodków bydła, pochodzących z obszaru objętego restrykcjami przynajmniej do końca września br.  ag, na podst. FAMMU/FAPA

Fot. M. Wieczorek

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:34