StoryEditor

Ekspert FAO: Bez ukraińskiej paszy spadnie pogłowie zwierząt na całym świecie

Spada pogłowie zwierząt gospodarskich w krajach zależnych od paszy importowanej z Ukrainy. Według eksperta FAO, gwałtowny spadek pogłowia w innych częściach świata nastąpi już pod koniec maja i potrwa kilka miesięcy. Co z cenami mięsa?
24.05.2022., 17:05h

Pasza dla zwierząt cały czas drożeje, a trend ten obserwowany jest na całym świecie. Doprowadziło to już do zmniejszenia pogłowia zwierząt gospodarskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji. Potwierdza to Andrij Jarmak, ekonomista z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w publikacji "Nie samą pszenicą żyje człowiek: Jak brak ukraińskiej paszy wpłynie na światowy rynek mięsa".

Według eksperta, skokowy wzrost kosztów zakupu i produkcji paszy prowadzi do gwałtownego spadku pogłowia zwierząt gospodarskich i znacznego wzrostu cen mięsa.

"Moim zdaniem, gwałtowny spadek pogłowia zwierząt gospodarskich rozpocznie się pod koniec maja. Może to potrwać do 3-5 miesięcy, po czym do końca 2022 roku w tych krajach zaczną obowiązywać kosmiczne ceny mięsa" wyjaśnia Andrij Jarmak.

Brak chleba, brak mięsa

Według niego, jeśli brak zboża i rosnące ceny chleba wywołują niezadowolenie wśród biedniejszych społeczności, to drogie mięso jest bardzo dokuczliwe dla klasy średniej i społeczności bogatych.

"A jeśli zarówno biedni, jak i klasa średnia będą niezadowoleni, to warunki do powstania problemów będą idealne. Dlatego we wrześniu-październiku 2022 roku czeka nas nowa fala rewolucji i lokalnych wojen w regionach, które są tradycyjnymi rynkami zbytu dla ukraińskich produktów rolnych. Wojny nie przynoszą nikomu korzyści. Wojna w regionie to szybki spadek dochodów dla wszystkich, w tym bogatych krajów, takich jak UE i Stany Zjednoczone" ostrzega Andrij Jarmak.

Ekspert dodał, że Ukraina jest największym eksporterem pasz białkowych w całym regionie. Inni eksporterzy są bardzo daleko: Stany Zjednoczone, Argentyna, Brazylia. I w zasadzie niemożliwe jest zastąpienie Ukrainy na tym rynku.

"Rosnące  światowe ceny stworzą popyt na produkty ukraińskie. A surowce, czyli pasze, biorąc pod uwagę problemy z eksportem, mamy teraz tanie i będą tanie. W związku z tym, mamy warunki do dobrych marż" podsumował Andrij Jarmak.

al na podst. agronews.ua

fot. envatoelements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:12