StoryEditor

Mercosur dostaje więcej funduszy, rolnicy w UE tracą cierpliwość. Bruksela przyspiesza negocjacje

UE przyspiesza negocjacje z blokiem handlowym Mercosur, co budzi obawy rolników w Europie. Wzrost funduszy na współpracę może doprowadzić do niesprawiedliwego handlu.
22.06.2024., 14:40h

UE intensyfikuje starania mające na celu przyspieszenie finalizacji umowy handlowej z Mercosurem, proponując jednocześnie znaczący wzrost finansowania dla krajów Ameryki Południowej. Planowane potrójne zwiększenie środków ma wspierać transformację ekologiczną oraz utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie.

Zobacz też: Jacek Zarzecki o wyzwaniach i planach dla sektora wołowiny (WYWIAD)

Milionowe wsparcie dla Paragwaju, Brazylii i Argentyny

Obecnie najwięcej funduszy – aż 80 milionów euro – trafia do Paragwaju, będącego liderem w otrzymywaniu unijnych dotacji. Brazylia i Argentyna również korzystają ze wsparcia, choć w mniejszym stopniu – odpowiednio 70 i 50 milionów euro. Wsparcie to ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w dostosowaniu się do europejskich standardów oraz zachowanie konkurencyjności po finalizacji umowy handlowej.

image

Dlaczego ceny nawozów na światowym rynku rosną? Jaka jest relacja cen nawozów do produktów rolnych?

Niesprawiedliwe wymogi UE dla własnych rolników

Jednakże nie wszyscy są zadowoleni z unijnych działań. Budzą one niepokój wśród europejskich rolników, którzy czują, że są nierówno traktowani. Sieta van Keimpema z Holenderskiej Rady Mleczarzy oraz Farmers Defense Force krytykuje politykę dotacyjną UE. Surowe regulacje produkcyjne nakładane na rolników nie mają zastosowania do konkurencji z Ameryki Południowej. Dotacje finansowane przez europejskich podatników dla firm spoza UE, które nie muszą przestrzegać tych samych standardów, generują nierówne warunki konkurencji.

Historia negocjacji UE z Mercosurem w skrócie

Negocjacje między UE a Mercosurem nie są łatwe, jak pokazało zawieszenie finalizacji umowy w 2019 roku z powodu spornych kwestii dotyczących ochrony środowiska i standardów bezpieczeństwa żywności. Obawy kraje Mercosuru dotyczące europejskich norm zrównoważonego rozwoju stanowią kluczowy punkt negocjacyjny.

Nowe środki na transformację ekologiczną

W odpowiedzi na te obawy Ursula von der Leyen zainicjowała propozycję zwiększenia unijnych środków współpracy, które mają wspierać transformację ekologiczną oraz konkurencyjność przedsiębiorstw z Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Planowane dodatkowe środki, zarówno zwrotne, jak i bezzwrotne, mają wspierać adaptację do nowych wymagań i zwiększyć identyfikowalność produktów na rynku europejskim.

Negocjacje wciąż trwają, jednak propozycja UE może okazać się istotnym wsparciem dla gospodarek Mercosuru w kontekście zbliżającego się finalizowania umowy handlowej. 

- Nasz cel to zapewnienie, że wdrożenie umowy z Unią Europejską będzie skuteczne i korzystne dla Mercosuru – twierdzą przedstawiciele UE w Brukseli.

Negocjacje Unii Europejskiej z Mercosurem przyspieszają, a zwiększenie funduszy na współpracę z Ameryką Południową budzi kontrowersje. Rolnicy europejscy obawiają się, że nowe porozumienie stworzy nierówne warunki konkurencji i zaszkodzi ich interesom. W obliczu tych wyzwań apelują o sprawiedliwe traktowanie i równą konkurencję na rynku.

Mkh na podst. Instytut Gospodarki Rolnej

Fot. Archiwum Top Agrar

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 09:05