StoryEditor

Korea Południowa znosi bariery handlowe dla wołowiny z UE

Francuska i irlandzka wołowina wraca do Korei Południowej! Import z UE rośnie, co cieszy producentów i wzmacnia globalne relacje handlowe.
18.06.2024., 11:40h

Wołowina z UE znów na rynku południowokoreańskim

Korea Południowa zniosła bariery handlowe dla wołowiny z Francji i Irlandii. Jak poinformowała 13 czerwca Komisja Europejska, jest to wynik „konsekwentnych starań” komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa w Seulu w listopadzie ubiegłego roku.

Były premier Łotwy wielokrotnie poruszał kwestię zniesienia ograniczeń dotyczących importu unijnej wołowiny podczas spotkań z ministrami i parlamentarzystami.

Zobacz też: Wieprzowina i drób z Brazylii: eksport rośnie, dochody spadają

Eksport wołowiny do Korei Południowej – to wzrost możliwości dla UE

Według Komisji Europejskiej ten wschodnioazjatycki kraj jest jednym z największych rynków importowych wołowiny na świecie. Komisja zakłada, że inne państwa członkowskie wkrótce pójdą w jej ślady i również będą mogły eksportować wołowinę do Republiki Korei. Bruksela ma również nadzieję, że doprowadzi to do dalszego pogłębienia globalnych stosunków handlowych.

image

Ceny bydła: stawki za krowy rzeźne znów w górę. Co z cenami byków?

Dlaczego Korea Południowa zamknęła rynek wołowiny?

Konflikt handlowy sięga 2001 roku. Wówczas Korea Południowa zamknęła swój rynek wołowiny na import z 15 państw członkowskich UE z powodu wybuchu gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w Europie.

Od zamknięcia do otwarcia rynku wołowiny

Po intensywnych negocjacjach z Komisją Europejską Republika Korei po raz pierwszy otworzyła swój rynek na unijną wołowinę z Danii i Holandii w 2019 roku. Teraz – pięć lat później – uznanie to było rozszerzone na wołowinę z Francji i Irlandii. Komisja przypisuje to wysokim standardom bezpieczeństwa obowiązującym w UE.

Jak wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Handlu właśnie handel międzynarodowy jest podstawowym źródłem dochodów europejskiego sektora wołowiny. W 2023 roku Unia Europejska wysłała poza granicy Wspólnoty 1,05 mln ton wołowiny, importując jednocześnie 289 tys. ton. To daje sektorową nadwyżkę handlową wynoszącą 761 000 ton.

Czy Polska odzyska dostęp do koreańskiego rynku wołowiny?

Warto jednak zaznaczyć, że Polska nie ma dostępu do rynku wołowiny Korei Południowej, ale staramy się to zmienić. Rząd stara się o dostęp do koreańskiego rynku, co potwierdza przeprowadzony w listopadzie audyt koreańskich służb w polskich ubojniach.

Źródło: AgraEurope, Dyrekcja Generalna ds. Handlu

Fot. envato elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 03:17