StoryEditor

Problemy SM Bielmlek. W tle były wiceminister rolnictwa

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o dymisji wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka. 24. lipca premier Morawiecki przyjął złożoną przez niego kilka dni wcześniej rezygnację. Powodem decyzji miała chęć całkowitego zaangażowania się Romańczuka w najbliższym czasie w kampanię wyborczą w swoim okręgu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powód dymisji mógł być inny.
29.07.2019., 17:07h
Tadeusz Romańczuk od 1998 roku był prezesem Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Z tego stanowiska zrezygnował dopiero po objęciu fotela wiceministra rolnictwa, czyli 13 sierpnia 2018 roku. Na stanowisku zastąpiła go córka – Paulina Zdrojkowska. We wpisie KRS ze stycznia br. figuruje już jej nazwisko.
 
Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza redakcja, w tym tygodniu ma zostać ogłoszona upadłość SM Bielmlek w Bielsku Podlaskim.  Sygnały o problemach mleczarni pojawiały się już od pewnego czasu.

Jak poinformował nas Krzysztof Tołwiński, lider zespołu rolnego Kukiz 15, i jednocześnie rolnik z województwa podlaskiego, spółdzielnia licząca około 850 dostawców ma 220 mln zł zobowiązań ujawnionych. Dług jednakże może sięgać nawet 300 mln zł, ponieważ finanse nie do końca są transparentne, a w dokumentacji pojawiły się duże rozbieżności.

– Przy takiej kwocie zadłużenia skup dzienny powinien oscylować w granicach 600 tys. Litrów. Tymczasem spółdzielnia przerabia zaledwie 1/5 tej ilości – około 125 tys. litrów dziennie – wyliczał polityk.

Wierzycielami są m.in. Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, dos...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:09