StoryEditor

Zmiany w transporcie zwierząt! Czego domagają się rolnicy?

Rozsądek przy nowelizacji dyrektywy transportowej to apel rolników do Komisji Europejskiej wystosowany przez rolników. Wskazują oni również na absurdy w proponowanych zmianach. Copa-Cogeca uważa, że firmy zajmujące się transportem żywych zwierząt powinny mieć również dostęp do tzw. „security service”.
wk
21.12.2023., 13:22h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Transport żywych zwierząt
  • Jakie zmiany w transporcie żywych zwierząt proponuje Komisja Europejska?
  • Różnice temperaturowe w krajach UE, a transport zwierząt
  • Security service dla firm transportujących żywe zwierzęta
  • Nowe wskaźniki dobrostanu zwierząt
  • Standard dobrostanu zwierząt towarzyszących - wzrost handlu psami i kotami

Transport żywych zwierząt

W Brukseli odbyło się 14. posiedzenie Platformy Unii Europejskiej ds. Dobrostanu Zwierząt, w którym wziął udział Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych jako przedstawiciel COGECA. Głównym tematem rozmów była przygotowywana przez Komisję Europejską rewizja przepisów dotyczących transportu żywych zwierząt. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Stelli Kyriakides komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Zobacz także: Eutanazja cierpiących zwierząt hodowlanych: przepisy dot. uśmiercania

Jakie zmiany w transporcie żywych zwierząt proponuje Komisja Europejska?

Obowiązujące przepisy UE dotyczące zwierząt w transporcie mają już 20 lat. Zdaniem Komisji Europejskiej nie odzwierciedlają więc najnowszych osiągnięć naukowych oraz nie uwzględniają dostępnych narzędzi monitorowania i utrzymania minimalnych standardów dobrostanu zwierząt. Dlatego KE przedstawiła wniosek, w którym zaproponowała poprawę przepisów dotyczących transportu zwierząt. Do najważniejszy zmian należą m.in:

  • skrócenia czas podróży, a podczas długich podróży zwierzęta będą musiały być wyładowywane na okresy odpoczynku, karmienia i pojenia. Specjalne zasady będą miały zastosowanie do zwierząt przeznaczonych do uboju oraz do zwierząt wrażliwych, takich jak nieodsadzone cielęta i zwierzęta w ciąży,
  • transport w ekstremalnych temperaturach będzie podlegał rygorystycznym warunkom, w tym ograniczeniu transportu wyłącznie do pory nocnej, gdy temperatura przekracza 30 stopni. Ponadto, gdy temperatura spada poniżej 0°C, należy przykryć pojazdy drogowe i kontrolować cyrkulację powietrza w pomieszczeniu dla zwierząt, aby chronić zwierzęta przed narażeniem na działanie chłodu wiatru podczas podróży. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 5°C, przy zastosowaniu powyższych środków czas podróży nie powinien przekroczyć 9 godzin.
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
wkwk
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 04:05