StoryEditor

Eutanazja cierpiących zwierząt hodowlanych: przepisy dot. uśmiercania

Czy eutanazja to dobra śmierć? Jaki jest odbiór społeczny oraz co na ten trudny społecznie temat mówią przepisy unijne, oraz krajowe?
11.11.2023., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Konferencja 13. Echa Kongresu ESPHM
  • Regulacje unijne
  • Wytyczne państwowe
  • Przepisy duńskie
  • Instrukcje niemieckie
  • Co z regulacjami w Polsce?
  • Kto może wykonać działania?

Konferencja 13. Echa Kongresu ESPHM

Mimo że uśmiercanie z konieczności jest aktem humanitarnym, wykonywanym, by ograniczyć cierpienie zwierząt, budzi wiele negatywnych emocji w społeczeństwie. Dzieje się to najczęściej w gronie osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy o zasadach uśmiercania.

– Dla lekarzy weterynarii uśmiercanie zwierząt z konieczności jest porażką i ostatecznością, przynoszącą jednak ulgę w cierpieniu zwierząt, więc nie powinno być postrzegane jako coś negatywnego. W związku z tym przepisy odnośnie do uśmiercania zwierząt zostały uregulowane na poziomie unijnym – mówił podczas ogólnopolskiej konferencji 13. Echa Kongresu ESPHM w Wielkopolskich Pawłowicach Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.

image

Aleksander Dargiewicz, POLPIG

FOTO: Kurek

Regulacje unijne

Mowa tu o rozporządzeniu 1099/2009 z 14 września 2009 r. Przepisy te przynoszą definicje, kwalifikacje oraz metody uśmiercania. W preambule zostało zaznaczone, że uśmiercanie zwierząt produkcyjnych odczuwających silny ból w przypadku, gdy nie istnieją ekonomicznie uzasadnione sposoby jego złagodzenia, jest obowiązkiem etycznym.

– Zatem rozporządzenie to nakłada etyczny obowiązek uśmiercenia takiego zwierzęcia z poszanowaniem dobrostanu – podkreślał Dargiewicz.

W myśl tych przepisów uśmiercać zwierzęta mogą wyłącznie osoby mające odpowiednie kwalifikacje, natomiast w przypadku uboju muszą wylegitymować się świadectwem kwalifikacji. Opisane zostały również wymogi, dotyczące tych działań. Podczas uśmiercania i działań związanych z uśmiercaniem, zwierzętom oszczędza się wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia. Ponadto należy zapewnić zwierzętom:

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 11:27