StoryEditor

Ceny tuczników nie pozostawiają złudzeń. Rolnicy likwidują stada na potęgę

Na rynku wieprzowiny sytuacja nadal jest tragiczna. Od wielu tygodni ceny utrzymują się na bardzo niskim poziomie, a pośrednicy i ubojnie co rusz starają się te stawki jeszcze bardziej zdołować.
23.10.2021., 14:10h
Na początku października takim przyczynkiem ku temu była obniżka na niemieckiej giełdzie VEZG. Wtedy to oficjalną stawkę za tuczniki w Niemczech obniżono do 1,2 euro/kg w klasie E. Taki ruch spowodował, że w naszym kraju rolnicy za tuczniki otrzymują mniej niż 5,5 zł/kg w klasie E w rozliczeniach poubojowych, a za żywiec stawki spadły grubo poniżej 4 zł/kg netto. Wspomniane 4 zł jest praktycznie nieosiągalne, a mogą o nich pomarzyć jedynie ci dostawcy, którzy jednorazowo są w stanie przygotować pełne auto tuczników – chodzi o partie od 100 do 180 świń. Sytuacja zdaje się beznadziejna i bardzo dziwna. 

Z jednej strony ubojnie kupują tuczniki za naszą zachodnią granicą, a z drugiej krajowe zwierzęta stają się coraz bardziej bezwartościowe. Widząc to, gospodarze coraz częściej decydują się na likwidację produkcji.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że na ten krok decyduje się coraz więcej producentów w cyklu zamkniętym, a trzeba pamiętać, że ci, którzy zlikwidują stado macior, do tej produkcji już nie wrócą. Tempo likwidacji produkcji w naszym kraju, ale także w Niemczech, jest szybkie.


60% wieprzowiny z importu


MRiRW przed...
Pozostało 36% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:22