StoryEditor

Ceny tuczników rosną - z czego wynika wzrost? Jakie dalsze prognozy?

Ceny skupu świń od początku lutego na niemieckiej giełdzie VEZG wzrosły o ponad połowę. W ślad za tym rosną ceny w Polsce. Zdaniem analityków Credit Agricole kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Z kolei ceny skupu bydła wyhamują, ale utrzymają się na wysokich poziomach.
22.03.2022., 09:03h

Zdaniem analityków Credit Agricole właśnie realizuje się scenariusz prognozowany przez nich pod koniec zeszłego roku, który mówił, że w I kwartale 2022 r., ceny skupu trzody chlewnej osiągną swoje minimum lokalne a kolejne kwartały przyniosą ich stopniowy wzrost. I rzeczywiście ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne podwyżki cen na unijnym rynku trzody chlewnej. Od początku lutego cena skupu tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG zwiększyła się o ok. 54%. Wzrost cen obserwowany jest również w Polsce.

Dlaczego świnie drożeją?

W opinii analityków rynkowych Credit Agricole rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w ostatnich kwartałach przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę, któremu sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii. - Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza jest dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach oczekiwanego przez nas silnego wzrostu cen pasz obniżającego opłacalność produkcji – czytamy w analizie Credit Agricole.

O ile wzrosną ceny skupu?

Cena skupu żywca wieprzowego wyniosła w styczniu 4,54 zł/kg co oznacza wzrost rok do roku o 14,6%. Z kolei ceny pasz dla świń wzrosły o ponad 11%.  W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w styczniu na poziomie 2,49 wobec 2,42 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji.

- Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 5,10 zł/kg oraz 5,50 zł/kg na koniec 2023 r – czytamy w prognozie Credit Agricole.

Ceny bydła ciągle w górę !

Tymczasem na rynku wołowiny utrzymuje się silny wzrost krajowych cen skupu bydła, które z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy. Ceny w Polsce rosną w ślad za cenami na światowym rynku. Źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa światowa podaż mięsa, przy jednoczesnym silnym popycie oraz coraz większa presja kosztowa wynikająca przede wszystkim z rosnących cen pasz. - Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Mimo to oczekujemy, że w całym horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie – piszą w prognozie analitycy Credit Agricole.

Ile wyniosą ceny skupu?

Cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg co oznacza wzrost rok do roku o 47,3% !. Z kolei cena pasz wzrosła o ponad 17 %. W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.

- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r. – prognozuje Credit Agricole.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 19:54