StoryEditor

Czy świnie z Brandenburgii wjadą do Polski?

Władze Brandenburgii apelują o umożliwienie sprzedaży tuczników do polskich rzeźni. Aktualne przepisy unijne zakazują takiego handlu.
28.04.2021., 14:04h
Minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel chce przywrócić sprzedaż trzody chlewnej z Brandenburgii do polskich rzeźni Vogel zwrócił się do federalnej minister rolnictwa Julii Klöckner o lobbowanie w Unii Europejskiej w sprawie dopuszczenia specjalnych zezwoleń. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o afrykańskim pomorze świń w przypadku wybuchu choroby przewóz trzody chlewnej przez granice państw członkowskich UE jest zabroniony.
– To ograniczenie z pewnością ma sens, jeśli między obszarami objętymi ograniczeniami znajdują się obszary, które nie są dotknięte chorobą – wyjaśnia Vogel. – Ale tak nie jest w przypadku Brandenburgii i Polski. Ze względu na swoje położenie geograficzne nasze gospodarstwa mają niekiedy bliskie powiązania dostawcze z rzeźniami w zachodniej Polsce i chciałyby je zaopatrywać. Vogel wezwał również do koncepcji finansowania dla właścicieli chlewni, którzy z powodu epidemii musieli tymczasowo lub częściowo porzucić produkcję św
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:39