StoryEditor

Rynek tuczników: ceny powinny być stabilne, ale spadają

Jak to zwykle bywa, gdy za Odrą ceny świń się stabilizują u nas jest to powód do obniżek. Skupujący, a szczególnie ubojnie mówią wprost, brak podwyżek w Niemczech w Polsce jest impulsem do obniżek.
15.04.2021., 15:04h

Sytuacja ta jest wręcz komiczna. Bowiem zgodnie z tym tokiem rozumowania w naszym kraju nie ma mowy o stabilnej cenie, może ona spadać albo rosnąć. Nie ma to w zasadzie żadnego uzasadnienia, jednak ubojnie i pośrednicy działają w tym schemacie od dłuższego czasu. Tak jest i w tym tygodniu  - choć w Niemczech ani mała ani duża giełda nie wykazała jakiegokolwiek ruchu cenowego (cena na małej giełdzie to 1,54 euro/kg w klasie E, a na dużej 1,5 euro/kg w kl. E) u nas pośrednicy opuścili cenniki o przynajmniej 20 gr/kg żywca.

Obecnie maksymalne stawki sięgają 5,3 zł/kg żywca i 6,8 zł/kg wagi poubojowej. Przeważnie jednak rolnicy otrzymują poniżej 5 zł/kg żywca. Takie stawki znowu pod znakiem zapytania stawiają opłacalności produkcji.

W cyklach otwartych mocno zdrożał w ostatnim czasie warchlak, natomiast w cyklu zamkniętym kluczowe są koszty pasz, które nadal utrzymują swój wysoki poziom. Zdaniem specjalistów, w niedługim czasie ceny tuczników powinny wzrosnąć, a to za sprawą zwiększającego się popytu ze strony chińskich odbiorców. Nowe ogniska ASF w tym kraju wyhamowały rozwój rodzimej produkcji przez co zapotrzebowanie na mięso ...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:59