StoryEditor

Chiński rynek wieprzowiny – spada import, rośnie samowystarczalność

Jak podaje Jacek Strzelecki import wieprzowiny do Chin spada. Kraj staje się pod względem produkcji tego mięsa coraz bardziej samowystarczalny. Nie wróży to nic dobrego dla europejskiego rynku i cen... 
25.01.2022., 15:01h

Chiny w 2021 r. wyprodukowały 88,87 mln ton mięsa, co oznacza 16% wzrost w porównaniu do 2020 r. Najwięcej w Chinach wyprodukowano wieprzowiny, bo aż 52,96 mln ton, co oznacza gigantyczny, prawie 30-procentowy wzrost produkcji. Z kolei pogłowie świń na koniec 2021 r. ukształtowało się na poziomie 449,18 mln sztuk i również zaobserwowano wzrost o 10,5% r/r.

- Chińczycy znów pokazali, że potrafią. Według danych Chińskiego Państwowego Biura Statystycznego produkcja mięsa rok do roku więcej o 16,3%. Świetny wynik wieprzowiny, co daje ponad 95% samowystarczalności. Również udało się zwiększyć produkcję mleka o ponad 7 proc. – informuje Jacek Strzelecki, ekspert chińskiego rynku rolno-spożywczego. W związku z dynamicznym rozwojem i odbudową pogłowia trzody chlewnej prognozy dotyczące samowystarczalności produkcji rosną.

Strzelecki podaje, że w roku 2023 r. Chiny osiągną 106% samowystarczalności, a pogłowie świń wzrośnie do 554 mln szt. To nie koniec czarnego scenariusza, bowiem wolumen importu wieprzowiny r/r obniżył się o 62%, a jego wartość spadła o 74%. To nie jest zbyt optymistyczna wizja dla rynku unijnego, gdyż z danych jasno wynika, że Chińczycy dążą do osiągnięcia całkowitej samowystarczalności w produkcji wieprzowiny.  


Wszechobecna nadpodaż?

Największym eksporterem wieprzowiny (30%) do Chin jest rosyjski Miratorg (32 000 ton dostarczonych w ubiegłym roku). Na świecie pod względem produkcji wieprzowiny Stany Zjednoczone są również jedynym ze znaczących graczy. Jednak USA podaje, że pogłowie trzody i produkcja spada, a część wolumenu, który dotychczas trafiał na eksport pozostanie na tamtejszym rynku.

- Obniżyliśmy naszą prognozę eksportu wieprzowiny o 405 milionów funtów, więc obecnie ogólna prognoza wynosi 7 miliardów funtów, a ta redukcja w tym miesiącu odzwierciedla przede wszystkim fakt, że Chiny kupują mniej wieprzowiny - mówi prezes zarządu World Ag Outlook, Mark Jekanowski. 

Tymczasem UE dalej boryka się z nadpodażą wieprzowiny, co oznacza, że ​​średnia cena wieprzowiny będzie dalej spadać. Na nic się zda uznanie regionalizacji stref ASF przez Chiny Francji czy innych unijnych krajów, kiedy Chiny niedługo uniezależnią się od importu. 

Pomoc ze strony KE?

W związku z trwającym kryzysem na europejskim rynku trzody chlewnej rośnie presja na decyzje komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by uruchomił działania pomocowe. Komisarz twierdzi nadal, że rosną ceny prosiąt, a to dobry sygnał dla rynku, który świadczy o ożywieniu. Łącznie dwanaście państw członkowskich opowiedziało się za konkretnymi środkami pomocowymi Komisji, w tym w szczególności Polska, Czechy, Irlandia i Chorwacja. Kilka delegacji wspomniało również o wysokich kosztach operacyjnych i utrzymujących się negatywnych skutkach pandemii.

Tymczasem francuski minister rolnictwa i obecny przewodniczący Rady ds. Rolnictwa Julien Denormandie zapowiedział, że pod naciskiem szefów departamentów rolnictwa Specjalny Komitet ds. Rolnictwa (SAL) w Brukseli omówi z Komisją możliwe środki wsparcia. Nowy szef departamentu rolnictwa Republiki Czeskiej, Zdeněk Nekula, który przedstawił inicjatywę wspierania hodowców trzody chlewnej w Radzie, przyznał w swojej odpowiedzi na oświadczenia komisarza ds. rolnictwa, że ​​ceny prosiąt wzrosły o 2,2% w ostatnim tygodniu 2021 roku. Jednak w porównaniu z grudniem 2020 r. byłyby one nadal o 8,7% niższe.


Notowania nadal słabe

- Unijny eksport do Chin utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Zwykle przed chińskim świętem Nowego Roku zamówienia wyraźnie rosły. W tym roku jest jednak inaczej, co świadczy o dużym nasyceniu rynku wieprzowiną w Państwie Środka – podaje PolPig. Wg. danych związku cena skupu tuczników spadła w Danii (-4₵ t/t). W z kolei Niemczech niektóre duże rzeźnie ponownie obniżyły cenniki dla producentów świń sprzedających bez podpisanych umów kontraktowych.

- Presja na ceny żywca znalazła odzwierciedlenie w notowaniach VEZG w Niemczech w dniu 19/01/2022, gdzie cena została obniżona o 3 centy do wysokości 1,20 €/kg (wbc). W notowaniach krajowych kryzys na rynku pogłębia się. Ubojnie obniżyły ceny skupu tuczników średnio do 5,40 zł/kg Kl E (-0,20 zł/kg t/t) – podaje PolPig.

dkol

Fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:13