StoryEditor

Kto zapełnił lukę na chińskim rynku?

Sprawdź, kto wygrał walkę o intratny rynek Kraju Środka, gdy zamknęły się jego granice dla niemieckiej wieprzowiny i gdzie trafia dziś mięso od naszych zachodnich sąsiadów.
27.05.2021., 14:05h
Chińskie embargo na wieprzowinę z całych Niemiec po wystąpieniu ASF przy wschodniej granicy tego państwa wstrząsnęło rynkiem. Polscy producenci świń odczuli to dotkliwie na własnej skórze wraz z końcem 2020 r. Jednak nie wszyscy europejscy hodowcy stracili na blokadzie chińsko-niemieckiego handlu. Lukę po niemieckim eksporcie, który w zeszłym roku sięgnął 60 tys. t mięsa miesięcznie trzeba było zapełnić.

Hiszpanie wykorzystali szansę

W ostatnich miesiącach zdecydowanie najważniejszym dostawcą wieprzowiny na rynek chiński obok USA stała się Hiszpania. Przez pierwsze miesiące bieżącego roku kraj ten wysłał do Chin 455 200 t wieprzowiny – to o 113,4% więcej niż w tym samym przedziale czasowym zeszłego roku. Hiszpanie niemal w całości przejęli poniemiecką część eksportu na ten rynek azjatycki. Uprawnienia eksportowe pozyskało tam już blisko 70 ubojni i zakładów mięsnych. Na korzyść branży zagrała również relatywnie niewielka liczba przypadków koronawirusa wśród personelu rzeźni i przetwórni, dzięki czemu zakłady te nie były wyłączane z handlu z Chinami.
W wyniku rosnącego eksportu, na Półwyspie Iberyjskim zaczęło b...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 07:10