Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Najnowsze trendy hodowli świń w Europie

W czasie IV Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie w Licheniu Starym Barbara Voss z BHZP opowiedziała o trendach hodowlanych w Niemczach. Co jest nowego w hodowli świń? Jakie są najnowsze trendy w Europie? 

Anna Kurek5 lipca 2022, 09:53

AK. Barbaro, mówimy dziś dużo o bardzo licznych miotach. Co jest nowego w hodowli świń? Jakie są najnowsze trendy w Europie?

BV. Trendy i kierunki są takie, że liczy się nie tylko liczba urodzonych prosiąt. Zwracamy uwagą na jakość i zdrowie odchowywanych noworodków. W Niemczech mamy duży nacisk na dobrostan zwierząt i to jest dziś ekstremalnie ważne. Chcemy uzyskiwać więc nie tylko jak największą liczbę świń, ale zwierzęta dobrej jakości o prawidłowym zachowaniu. W hodowli zwracamy też uwagę na mleczność loch oraz liczbę sutków.

AK. Mówisz o liczbie prosiąt w miocie oraz o liczbie sutków. Jakie są optymalne parametry w tym zakresie, by produkować jak najlepsze świnie?

BV. Kiedy wyobrażam sobie bardzo dobrą lochę widzę przy niej około 16 prosiąt z dobra masą urodzeniową, karmione z 16 sutków.

AK. Firma, która reprezentujesz – BHZP - jest nowa w Polsce. Niewiele o Was wiemy. Może powiesz czym się zajmujecie w Niemczech i dlaczego jesteście dzisiaj z nami w Licheniu Starym.

BV. Jesteśmy niemiecką firmą hodującą świnie. Mieścimy się w północnej części kraju, pomiędzy Hamburgiem i Hanowerem, niedaleko Luneburga. Zajmujemy się hodowlą materiału linii matecznych i ojcowskich. Mamy landrasa, wielką białą, ich kombinacją jest db.Viktoria, to loszka hybrydowa, którą wprowadzamy na rynek. Mamy tez specjalne lochy dla ferm namnażających db.Klara. Po stronie ojcowskich linii mamy db.77, który jest czysta rasą pietrain. Mamy też db.Carl, który jest mieszanką ras pietrain i duroc. Dysponujemy tez czystym duroc – db.Siegfried. Ale nie zajmujemy się tylko hodowlą świń w Niemczech. Mamy również stacje knurów. Dysponujemy też oprogramowaniem do prowadzenia stad świń, który jest bardzo popularny w niemieckich chlewniach.

AK. Co chciałabyś przekazać polskim producentom świń? Czy nasi hodowcy powinni szukać db.Viktorii?

BV. Jesteśmy sąsiadami, mamy do siebie blisko i to może być dobra droga, by zajrzeć za granicę, zobaczyć co robią sąsiedzi. Przyjechaliśmy tutaj, aby się zaprezentować i pokazać znaną w Niemczech ideę hodowli świń.

AK. Dziękuję bardzo. Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)