StoryEditor

Nowa siła w branży - Polski Związek Niezależnych Producentów Świń

No i stało się to, na co od lat czekali rolnicy związani z branżą trzodową. Mamy nowy związek - Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, który będzie reprezentował niezależnych, polskich producentów świń.
21.01.2022., 12:01h

Od lat rolnicy zajmujący się produkcją świń utyskiwali, że brakuje jednego, porządnego przedstawicielstwa branży. Ich zdaniem dotąd nie było związku, który zajmowałby się interesami rolników produkujących świnie. Brak silnej reprezentacji wielokrotnie był wskazywany jako słabość tego sektora, szczególnie podczas kryzysów w branży. Producenci świń zgodnie twierdzą, że głębszego kryzysu, niż ten trwający obecnie, już nie będzie. Bolesny dla branży bodziec spowodował, że rolnicy biorą sprawy w swoje ręce i zakładają niezależny związek, zrzeszający producentów i hodowców. Podczas zebrania wyborczego w Poznaniu 13 stycznia wybrany został pierwszy Zarząd Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Władze Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń

Podczas pierwszego wyborczego zebrania jednogłośnie wybrany został prezes nowego związku. Został nim Bogusław Prałat, hodowca świń z Nowej Wsi w pow. leszczyńskim.

Jego zastępcami zostali: Wiesław Rosiński oraz Michał Smentoch. Funkcję skarbnika przyjęła Maria Pietrzak-Morusiewicz, a sekretarzem został Wiktor Kujawski.

Wybrano również 3-osobową Komisję Rewizyjną: przewodniczącym został Jacek Wlaźniak, a członkami Bogusław Kołodziejczyk i Marek Kamieniarz.


Członkowie związku mają wiele pomysłów oraz propozycji. Organizują spotkanie z ministrem rolnictwa, aby zaproponować pilne z punktu widzenia krajowej produkcji rozwiązania. Wierzą, że uda im się zjednoczyć wielu rolników produkujących świnie, bez znaczenia, czy produkują prosięta, prowadzą tucz, czy cykl zamknięty. Założeniem podstawowym jest samofinansowanie się związku. Podczas zebrania uchwalono roczną składkę członkowską. Jest ona uzależniona od wielkości produkcji i wynosi: 5 zł od stanowiska dla loch lub 0,5 zł od stanowiska tuczowego.

Władzom Związku gratulujemy i życzymy wytrwałości, siły i owocnych prac na rzecz branży!

O najważniejszych pomysłach członków Związku piszemy w lutowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury.

Kontakt ze związkiem pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Pobierz deklarację przystąpienia do Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 16:57