StoryEditor

Przez ASF w Chinach będzie rekordowy import mięsa z Polski

Popyt na wieprzowinę w całej Europie przekracza podaż. Zdaniem ekspertów „ssanie” na wieprzowinę ze strony Chin może doprowadzić do rekordowych podwyżek.
19.04.2019., 14:04h
W wyniku szalejącego w Chinach ASF tamtejsze pogłowie loch zostało zredukowane o ponad 20%, czyli o 7 mln loch. Spadek produkcji wieprzowiny w 2019 r. ma tam wynieść, wg różnych szacunków, nawet powyżej 30%. Oznacza to, że roczna produkcja może być  mniejsza aż o 16 mln ton. Przypomnijmy, że roczna produkcja w UE wynosi niespełna 24 mln ton. Chiński deficyt zdecydowanie przekracza możliwości eksportowe UE, Brazylii i USA.

Eksperci wskazują, że wzmożony chiński import będzie windował ceny żywca wieprzowego u wszystkich eksporterów do rekordowych poziomów. Niemieckie ubojnie już nie są w stanie pokryć zapotrzebowania Kraju Środka na surowiec, w związku z czym w połowie kwietnia cena za Odrą sięgnęła 1,73 euro/kg wbc. Spowodowało to podwyżki cen we wszystkich bez wyjątku krajach UE.

Wzrost cenowy nastąpił również w Belgii, dzięki czemu zmniejszająca się różnica cenowa pomiędzy tym krajem a resztą Wspólnoty ograniczyła ściąganie taniego, belgijskiego surowca do Polski. W całej UE od połowy kwietnia popyt przewyższa podaż, w związku z czym spada masa ubojowa tuczników. aku

Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 18:56