Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rolniczy temat, odc. 2: Bez pomocy producenci świń zbankrutują!

Tak dramatycznej sytuacji na rynku świń nie mieliśmy od dziesięcioleci. Tragicznie niskie ceny za żywiec i rosnące koszty – już nie tylko pasz, ale wszystkich środków produkcji dobijają branżę. Bogusław Prałat – prezes nowopowstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń domaga się pomocy rządu, by uratować bankrutujące gospodarstwa. Na naszych oczach ważą się losy rodzimej produkcji świń.

Karol Bujoczek9 lutego 2022, 18:00

Tragedia, dramat, zrezygnowanie – tak dziś czują się producenci świń, którzy od kilkunastu miesięcy walczą o przetrwanie na rynku. Najgorsze jest to, że nie widać końca tego kryzysu. Pogłowie świń w Polsce spadło już poniżej 10 mln, szacuje się, że stado loch skurczyło się do ok. 650 tys. Z każdym dniem ubywa producentów trzody chlewnej, którzy bez rządowej pomocy nie są w stanie zasypać finansowej dziury, która powiększa się z każdym dniem.

– Tragiczna sytuacja na rynku zmusza rolników albo do całkowitej rezygnacji z produkcji, albo przejście na tucz kontraktowy, który dla wielu rolników stał się jedynym wyjściem. A to zabija rodzimych, niezależnych producentów świń – mówi Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Zobacz całą rozmowę z prezesem w kolejnym odcinku programu "Rolniczy temat".

Nie znasz jeszcze top agrar Polska? Zamów na próbę bezpłatny egzemplarz!Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)