StoryEditor

Rynek tuczników: czy ta zła passa wreszcie się skończy?

Sytuacja jest dramatyczna, ceny bardzo niskie, a koszty produkcji rosną z dnia na dzień – niestety tak wygląda sytuacja na rynku wieprzowiny od wielu tygodni i na razie nic się tutaj nie zmienia.
28.01.2021., 12:01h
Wprawdzie w ostatnich dniach niektóre zakłady nieco podniosły ceny – o 10-20 gr/kg wagi poubojowej w granice 5 zł/kg w klasie E, to jednak w tym samym czasie koszty produkcji wzrosły dużo bardziej. Przykładem jest tutaj śruta sojowa, której ceny biją rekordy – w polskich portach jej ceny przekraczają 2400 zł/t netto, co oznacza, że w głębi kraju i przy kilkutonowych zakupach stawki za tonę tej śruty sięgają ponad 2700 zł brutto. Tym samym bardzo drogie są koncentraty do produkcji mieszanek paszowych – te zdrożały przeciętnie o 300 zł/t w okresie ostatnich kilku tygodni, co oznacza, że tona paszy przygotowywanej przez hodowców z własnych zbóż kosztuje już 1000 zł i więcej (droższe są także zboża paszowe – ceny pszenżyta i jęczmienia sięgają obecnie 750 zł/t netto).

W takich warunkach stawki podstawowe na poziomie 3,2 – 3,3 zł/kg żywca, czy nawet maksymalne powolutku zbliżające się do 3,9 – 4 zł/kg żywca i ok. 5 zł/kg wagi poubojowej w żaden sposób nie pokrywają kosztów produkcji. Zapewne dlatego firmy skupujące maciory nie są w stanie terminowo odbierać zgłaszanych sztuk – jest ich tak dużo. Rolnicy zwyczajnie nie wytrzymują p...
Pozostało 20% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:49