StoryEditor

Rynek tuczników: pozorny brak obniżek?

Kolejny tydzień, a zarazem miesiąc bez zmiany ceny na rynku świń? No właśnie nie do końca tak jest…
25.10.2019., 15:10h

Wprawdzie notowania na VEZG nie wskazują zmiany ceny już od kilkunastu tygodni i utrzymuje się ona na poziomie 1,85 euro/kg w klasie E, to na krajowym rynku ubojnie i skupujący szukają pretekstu do obniżek.
 
Jak było w zeszłym tygodniu, tak jest i w tym. Obniżki może i nie są znaczące, ale są. Kilka groszy w dół tydzień temu i kilka w tym sprawiło, że o 6 zł/kg żywca nawet w przypadku świń fermowych można pomarzyć. Za większe partie tuczników lub przy sprzedaży przez grupy producentów stawki sięgają 5,8 zł/kg netto żywca i maksymalnie 7,55 zł/kg w klasie E. Obniżki nie mają żadnego uzasadnienia.

Na rynku niemieckim mimo, że nie ma obniżek, to obserwując licytacje na małej giełdzie ISW można zauważyć, że kupujący nie chcą płacić wiele powyżej 1,85 euro/kg w klasie E. Jednak sprzedający mając pole manewru w wyborze kierunku zbytu mogą sobie pozwolić na niesprzedawanie świń podczas aukcji. Chętnych nie brakuje, więc świnie które nie uzyskały zadowalającej stawki wędrują do innego odbiorcy. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:19