StoryEditor

TOP 10 ubojni w Niemczech

Kto ma największy udział w niemieckim rynku trzody chlewnej? Co zmieniło się na liści czołowych ubojni u naszych zachodnich sąsiadów. Mamy raport ISN.
07.04.2020., 11:04h

W ubiegłym roku niemiecki rynek świń nie był stabilny. Ceny z początku roku wynoszące od 1,36 €/kg wbc, gwałtownie wzrosły do 2,03 €/kg wbc. Jednocześnie podaż prosiąt i tuczników do uboju spadała, a popyt stale wzrastał. Z powodu kryzysu związanego z afrykańskim pomorem świń kraje azjatyckie, zwłaszcza Chiny, zamówiły ogromne ilości wieprzowiny na rynkach europejskich. W rezultacie zakłady ubojowe walczyły o surowiec.

 

Jak pokazuje nowy ranking rzeźni niemieckiego związku producentów świń ISN, w zeszłym roku, lider na rynku wieprzowiny Tönnies z Rheda-Wiedenbrück zwiększył swoje moce przerobowe o 100 000 szt. do 16,7 miliona. Firma ma teraz ponad 30-proc. udział w rynku.

 

Spółdzielnia Westfleisch, która zajęła drugie miejsce na liście, odnotowała niewielki spadek liczby ubojów. Rok 2019 zamknęła z ujemnym wynikiem na poziomie -1,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na haki trafiło tam dobre 7,7 miliona świń. Jednak ta wielkość uboju wystarczyła, aby zająć drugie, równorzędne miejsce wraz z koncernem Vion. Holenderska firma odnotowała zauważalny spadek uboju o 5% czyli 400 000 tuczników w swoich niemieckich lokalizacjach. Ostatecznie...

Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 19:03