StoryEditor

V Forum Rolników i Agrobiznesu: model produkcji z dalekiej północy

Finlandia kojarzy się nam ze śniegiem i lasami. Okazuje się jednak, że ten malowniczy kraj rozwinął samowystarczalny model produkcji świń, o czym na V Forum Rolników i Agrobiznesu mówiła Taru Antikainen – hodowczyni i wiceprzewodnicząca EPP, ekspertka grupy roboczej przy KE.
27.11.2020., 10:11h
Finowie stawiają na bezpieczną produkcję żywności – wypracowali koncepcję jednego zdrowia, w której łączą ze sobą środowisko, zdrowie zwierząt, a także ludzi i traktują je jako system naczyń połączonych.
– W tej koncepcji zawiera się redukcja stosowania antybiotyków do koniecznego minimum, jako że ich długotrwałe rutynowe podawanie w produkcji zwierzęcej powoduje ograniczenie skuteczności ich działania zarówno w weterynarii, jaki medycynie ludzkiej – relacjonowała Antikainen.
W związku z tym w Finlandii, ale też pozostałych krajach skandynawskich już w ubiegłym dziesięcioleciu była duża presja na ograniczenie stosowania antybiotyków, wynikiem czego w państwach tych odnotowuje się dużo wyższą skuteczność leczenia zwierząt niż w innych częściach Europy. – I tak na przykładzie E. Coli można zaobserwować, że ponad 70% dostępnych na rynku antybiotyków zwalcza te bakterie w północnej Europie, tymczasem w Polsce na chorobotwórcze pałeczki działa ich zaledwie 20–30%, co oznacza, że leczenie jest znacznie trudniejsze – wskazywała ekspertka.

Niskie zużycie antybiotyków

W Finlandii antybiotyki nie są podawane do pa...
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 11:10