StoryEditor

12-metrowy przetrząsacz Samaszu

Jedną z tegorocznych nowości w ofercie firmy Samasz jest 10-karuzelowy przetrząsacz o szerokości roboczej 12 metrów.
31.03.2017., 11:03h

Nawet 17 ha łąki w ciągu godziny można przetrząsnąć z wykorzystaniem szerokiego przetrząsacza P10-1200 marki Samasz. Na składanej hydraulicznie ramie zamontowano 10 wirników wyposażonych w 6 ramion. Średnica każdego wirnika wynosi 160 cm, co pozwala uzyskać łączną szerokość roboczą ok. 12 m. Maszyna łączona jest z traktorem przez belkę zaczepową, a do napędu wystarczy WOM z prędkością 540 obr./min. Zapotrzebowanie na moc ciągnika producent określa na 80 KM. Do pełnej obsługi przetrząsacza trzeba przeznaczyć także trzy przyłącza hydrauliczne dwustronnego działania.

Konstrukcję firmy Samasz wyróżnia system składania maszyny do pozycji transportowej i układ kontroli pochylenia maszyny podczas pracy. 

Firma opatentowała system przestawiania zgrabiarki z pozycji roboczej w transportową i odwrotnie. W zgrabiarce zastosowano centralny siłownik do przestawiania bocznych ramion przetrząsacza. Po rozłożeniu do pozycji pracy, mechanizm wraz ze specjalnie skonstruowanymi osłonami przednimi stanowi „kratownicę” chroniącą centralne przeguby ramion maszyny przed przeciążeniem podczas nagłego wzrostu obciążenia lub uderzenia w przeszkodę. Ma to zapewnić bezproblemową pracę przetrząsacza nawet w ciężkich warunkach.

Kolejnym patentem objęto mechanizm kontroli kąta pochylenia maszyny podczas pracy który pozwala na ustawienie długości wysuwu siłownika pochylania podczas przestawiania przetrząsacza z pozycji transportowej w roboczą. To rozwiązanie ułatwia operatorowi utrzymanie powtarzalności ustawienia maszyny w pozycji roboczej po przejazdach transportowych, co znacznie oszczędza czas.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:24