StoryEditor

Gnojowica jak granule nawozu

Precyzyjny pomiar składu gnojowicy w każdej sekundzie pracy – tak w skrócie można opisać możliwości systemu VanControl 2.0 firmy Zunhammer. 
27.03.2017., 11:03h

Informacja o dokładnej zawartości składników mineralnych w rozlewanej na polu gnojowicy jest niezbędna przy prowadzeniu precyzyjnego nawożenia i spełnieniu dyrektywy azotanowej. Wykonanie takiej analizy w laboratorium mija się z celem, gdyż skład nawozu jest niejednorodny. 

Firma Zunhammer zdecydowała się więc na instalację precyzyjnego urządzenia w wozie asenizacyjnym. Aparatura pomiarowa, w której centrum zainstalowany jest czujnik NIR oznacza zawartość azotu, potasu, fosforu oraz suchej masy w jednostce objętości gnojowicy. 

Skład płynnego nawozu można mierzyć podczas napełniania beczki, rozlewania na polu, ale także w trakcie transportu na pole. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu aparatury pomiarowej w głównym kanale przepływu gnojowicy. Co istotne, nie jest wymagana kalibracja urządzenia, a sterowanie ISOBUS umożliwia precyzyjne nawożenie upraw.

 

Więcej nowinek technicznych znajdziecie Państwo w naszej rubryce „Cyberświat”, w numerze kwietniowym na stronie 164. Zapraszam.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 11:14