StoryEditor

Agrii Polska i Agro-Masz wspierają szkoły rolnicze

Firmy Agrii Polska oraz Agro-Masz zorganizowały akcję edukacyjną „Faza na rozwój” w 59 szkołach o profilu rolniczym. Akcja skierowana była do młodzieży uczącej się w zespołach szkół podjętych patronatem Ministerstwa Rolnictwa. Podczas wizyt firmy przekazywały szkołom zestawy 5 tablic faz rozwoju roślin w skali BBCH. Akcję objęło patronatem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
03.03.2022., 13:03h

Ostatnim przystankiem realizowanego przez firmy projektu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie w województwie wielkopolskim, który osobiście mieliśmy przyjemność odwiedzić. Szkoła w Marszewie obecnie kształci 400 uczniów, tendencja z roku na rok jest wzrostowa i coraz więcej młodzieży dołącza w szeregi szkoły. Kształci ona uczniów w kierunkach związanych z rolnictwem, weterynarią oraz odnawialnymi źródłami energii. Ma nowoczesną bazę dydaktyczną, wzbogaconą o nowo wybudowaną halę warsztatową, w której uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną. Szkoła ma również 35-ha gospodarstwo rolne, gdzie przyszli rolnicy szkolą się i przygotowują do swojego zawodu.

Szkoła w Marszewie kładzie duży nacisk na wyposażenie w nowoczesny sprzęt.
– Z pomocą MRiRW nasza szkoła pozyskuje fundusze na zakup sprzętu do kształcenia uczniów w zawodzie. W ten sposób młodzi rolnicy przygotowywani są do pracy w przyszłym nowoczesnym, rozwojowym gospodarstwie – mówi dyrektor szkoły Grażyna Borkowska. Przykładem tego jest zakupiony za 500 tys. zł ciągnik New Holland T7.175, który trafił do Marszewa w 2018 roku. Szkoła współpracuje z miejscowymi dealerami maszyn rolniczych, u których uczniowie mogą odbywać praktyki. Lokalne firmy w celach dydaktycznych często udostępniają swój sprzęt szkole. Część uczniów po zakończeniu nauki otrzymuje pracę w tych firmach.


Faza na rozwój

Główną korzyścią firm podczas licznych odwiedzin szkół było zaprezentowanie swoich rozwiązań oraz produktów uczniom, którzy są ich potencjalnymi przyszłymi klientami.

– W rolnictwie widoczna jest zmiana pokoleniowa. Pałeczkę przejmuje teraz młode pokolenie, które odważnie wchodzi w nowoczesne technologie. Nowoczesne rolnictwo to dla nich chleb powszedni
– podkreśla Kamila Adamczyk z firmy Agrii. Podczas wykładu w Marszewie firma Agrii przedstawiła uczniom najważniejsze założenia związane z Zielonym Ładem oraz zilustrowała różne metody zwalczania agrofagów, natomiast firma Agro-Masz pokazała młodzieży szereg nowoczesnych rozwiązań w uprawie oraz siewie roślin. Każda z firm zaprosiła szkołę na przyjazd do swojej siedziby, gdzie będą kontynuowane wykłady i zajęcia praktyczne. Uczniowie będą mogli bliżej poznać funkcjonowanie każdej z firm, zwiedzając ich fabryki.

Zrozumieć młodych

Współpracujące ze sobą firmy mogły bliżej poznać potrzeby młodych rolników, którzy chcą prowadzić gospodarstwa na europejskim, wysokim poziomie.

– Musimy iść w coraz to bardziej zaawansowane technologie, które ulepszają pracę, ale również ją mocno skracają, tak aby rolnik cenny czas mógł poświęcić na inne ważne sprawy. Będziemy także tworzyć produkty, które spisują się w dyrektywy założenia Zielonego Ładu – podsumował Piotr Szlakiewicz z firmy Agro-Masz.
Co ważne, polski producent w kilku szkołach udostępnił sprzęt do celów szkoleniowych. Ostatnim tego przykładem był Zespół Szkół w Dobryszycach, gdzie na początku lutego trafił siewnik rzędowy firmy Agro-Masz. Maszyna będzie dla uczniów znakomitą bazą do nauki obsługi siewników zbożowych.


Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 16:04