StoryEditor

Centaya-C do łączonego siewu

Amazone rozszerza asortyment pneumatycznych, nabudowanych siewników o model Centaya-C z nowym, dwukomorowym zbiornikiem o pojemności 2000 litrów. 
31.03.2022., 13:03h
Jak wyjaśnia producent, dzięki temu możliwa jest aplikacja kilku mediów w jednym przejeździe. Nowy Centaya-C Super jest dostępny w szerokościach roboczych 3, 3,5 i 4 m.

Szeroki zakres zastosowań 


W raz z coraz większymi wyzwaniami w profesjonalnej produkcji roślinnej rosną wymagania wobec nowoczesnej techniki siewu jako podstawy do uzyskiwania najwyższych plonów. Dlatego precyzyjne dozowanie nasion i dokładne umieszczanie ich w glebie mają najwyższy priorytet. 

Szczególny nacisk położono również na jednoczesne dozowanie kilku nasion lub równoległe stosowanie nawozów z nasionami. Nowy Centaya-C Super, wyposażony w dwukomorowy zbiornik, umożliwia wysiew oprócz rośliny głównej także roślin towarzyszących i podsiewów, co jest korzystne z punktu widzenia zwalczania chwastów oraz zwiększenia kontroli erozji i bioróżnorodności. Poza tym jednoczesne stosowanie nawozów jest skutecznym rozwiązaniem, które prowadzi do szybkiego rozwoju młodych roślin i wysokich wschodów. Dla rolnika i firmy usługowej ta technika siewu oznacza różne metody uprawy roli oraz dużą elastyczność w doborze materiału siewnego i nawozów. Ponadto dzięki zmniejszeniu liczby przejazdów można zaoszczędzić paliwo i czas.
 

Maksymalnie trzy punkty podawania 


Siewnik Centaya-C Super może być wyposażony w redlicę jednotalerzową RoTeC pro lub redlicę dwutalerzową TwinTeC.

Redlica RoTeC pro o średnicy 400 mm umożliwia stosowanie dwóch mediów metodą Single-Shoot. W tym przypadku indywidualnie dozowane media są podawane razem przez ten sam odcinek transportowy do redlicy jednotalerzowej. Na przykład, niewielką ilość nawozu można umieścić bezpośrednio z ziarnem.

W połączeniu z redlicą dwutalerzową TwinTeC możliwe jest podawanie dwóch różnych nasion lub nasion i nawozu metodą Double-Shoot w dwóch różnych punktach. W procesie tym pierwsze medium jest osadzane w glebie przez redlicę TwinTeC, a drugie medium transportowane jest przez oddzielny odcinek do dodatkowego wylotu na redlicy TwinTeC i umieszczane w glebie przed rolką ograniczającą głębokość. Dzięki temu rozdzielnemu rozmieszczeniu nawóz może być przykładowo używany w bardziej ukierunkowany sposób, aby zapewnić pełne zasilanie rośliny.

Do jednoczesnego siewu poplonów lub nasion drobnych można zastosować Centaya-C Super z siewnikiem do poplonów GreenDrill 200. Dzięki takiej kombinacji trzeci materiał może być rozdzielany przez talerze odbojowe na powierzchni gleby. Nasiona są podawane bezpośrednio ze zbiornika o pojemności 200 litrów do talerzy odbojowych za siewnikiem.

Precyzyjne, inteligentne i wydajne


W sterowanym systemem ISOBUS siewniku Centaya-C Super różne materiały są dozowane oddzielnie i precyzyjnie za pomocą bezstopniowo regulowanych dozowników elektrycznych w dawkach wysiewu 0,5 - 400 kg/ha. Przy rozstawie rzędów 12,5 i 15 cm Centaya-C Super osiąga prędkość roboczą do 12 km/h.

Napełnianie jest wygodne dzięki dużemu otworowi zbiornika. Zbiornik ziarna i poszczególne zespoły dozujące są łatwo dostępne z platformy załadowczej. Kalibracji i ustawień maszyny dokonuje się za pomocą SmartCenter. Na terminalu Amazone ISOBUS AmaTron 4 wyświetlane są normy wysiewu i prędkość obrotowa. Operator może łatwo zmieniać normę wysiewu podczas pracy bezpośrednio z kabiny ciągnika.
 

Szybkie opróżnianie


Aby umożliwić szybką wymianę nasion podczas pracy, siewnik można wyposażyć w system szybkiego opróżniania. Opcjonalnie dostępna jest półka do przechowywania dodatkowych worków z nasionami.
Dwukomorowy zbiornik o pojemności 2000 litrów sprawia, że Centaya-C Super jest wydajny. Podział zbiornika może być wykonany indywidualnie zgodnie z wymaganiami klienta w stosunku 60:40 lub 70:30. Specjalny kształt i umiejscowienie metalowego zbiornika blisko ciągnika zapewniają niskie zapotrzebowanie na siłę udźwigu.

System szybkiego łączenia QuickLink 


Siewnik nabudowany Centaya-C Super Pack można łatwo, szybko i bez użycia narzędzi połączyć z różnymi maszynami uprawowymi Amazone za pomocą systemu szybkiego łączenia QuickLink. W zależności od warunków glebowych możliwe jest połączenie z bronami wirnikowymi KE 02 lub kultywatorami wirnikowymi KG i KX. Na bardzo lekkich glebach Centaya-C Super może być używana z broną talerzową CombiDisc.

opr. jj
Fot. firmowe
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:00