StoryEditor

Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

W dniu 19.03.2022 r. podczas wystawy Agrotech w Kielcach odbył się XXXIX finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem wydarzenia tak jak w poprzednich latach był Związek Młodzieży Wiejskiej.
22.03.2022., 13:03h

Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych został poprzedzony eliminacjami wojewódzkimi, gdzie łącznie zmierzyło się ok. 1000 młodych rolników, uczniów szkół rolniczych oraz studentów w wieku od 16 do 40 roku życia. Do finału Olimpiady przystąpiło siedemdziesięcioro laureatów wojewódzkich eliminacji, gdzie sprawdzana była ich wiedza i umiejętności w części pisemnej oraz praktycznej. Finaliście zmagali się z pytaniami z zakresu budowy maszyn rolniczych, zabiegów agrotechnicznych, rozpoznawania gatunków nasion roślin hodowlanych, sposobów uprawy, produkcji roślinnej, zwierzęcej, ochrony środowiska, BHP w rolnictwie.

Po tym etapie dziesięcioro najlepszych zmierzyło się w części ustnej, w czasie której przed komisją naukową oraz publicznością odpowiadali na pytania finałowe, przygotowane przez przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Komisję oceniającą stanowili:   Dr hab. inż. Urszula Malaga-Toboła prof. URK – Prodziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki UR w Krakowie, specjalista z zakresu produkcji zwierzęcej, Dr hab. inż. Urszula Sadowska prof. URK, specjalista z zakresu produkcji roślinnej, Dr hab. inż. Dariusz Kwaśniewski – specjalista z zakresu ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Dr inż. Dariusz Baran, specjalista z zakresu mechanizacji rolnictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Mgr inż. Piotr Witczak ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady został Krzysztof Furdyna, drugie miejsce zajął Szymon Kowalski, na trzecim miejscu podium stanął Dariusz Nowastowski.

Krzysztof Furdyna to młody rolnik z okolic Mielca, który prowadzi 100 ha gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na kierunku Rolnictwo. Rolnictwo jest zarazem pracą oraz pasją rolnika, które zamierza w dalszym stopniu rozwijać.

Na uczestników finału czekały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez patronatów Olimpiady. Na zwycięzcę czekała również specjalna nagroda, w postaci zaproszenia do udziału w posiedzeniu Europejskiej Rady Młodych Rolników CEJA w Brukseli.

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:06