StoryEditor

Claas dynamicznie zwiększa obroty

Claas opublikował wyniki finansowe za rok obrachunkowy 2021. Producent z Harsewinkel odnotował 19% wzrost obrotów do rekordowego poziomu 4,798 mld euro (rok poprzedni 4,042 mld euro). Zysk przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem wyniósł 357 mln euro, dla porównania w roku 2020 wygenerowany zysk wyniósł 158 mln euro.
15.12.2021., 17:12h

„Pomimo wąskich gardeł w dostawach i pandemii, Claas był w stanie kontynuować ścieżkę wzrostu. Osiągnęliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży i znaczną poprawę rentowności we wszystkich regionach świata ”- powiedział Thomas Böck, prezes zarządu grupy Claas.

Mijający rok był rekordowy dla grupy Claas: odnotowano wzrost obrotów o 19% do poziomu niemal 4,8 mld euro (obrót w 2020 r. 4,042 mld euro). Claas komunikuje, że dwucyfrowy wzrost obrotów odnotował we wszystkich regionach świata. Producent informuje, że bardzo dobre wyniki odnotował już w poprzednim roku obrachunkowym na rynkach Ameryki Północnej  Europy Wschodniej. W tym roku do wspomnianych rynków producent osiągnął równie dobre wyniki w Europie Zachodniej i Środkowej. Duży wzrost obrotów odnotowano w Wielkiej Brytanii, pomimo dużej niepewności związanej z Brexit.

Duże nakłady na rozwój

Claas informuje o rekordowych w tym roku nakładach na badania i rozwój. Na ten cel przeznaczono w tym roku 262 mln euro – w 2020 była to kwota 237 mln euro. Duża część nakładów skierowana była na nowoczesne technologię, w tym cyfryzację w maszynach rolniczych. 

Inwestycje w nieruchomości pochłonęły 138 mln euro. W tym roku zakończono gruntowaną modernizację fabryki ciągników w Le Mans we Francji, a także zakończono drugą fazę modernizacji fabryki kombajnów w rodzimym Harsewinkel. W ciągu 5 miesięcy gruntownie odnowiono tam 15 000 m2 powierzchni produkcyjnej. W obu zmodernizowanych fabrykach wykorzystuje się bezzałogowe systemy transportu części na linie montażowe. Zwiększono także moce produkcyjne w Rosji w zakładzie w Krasnodarze. Obecnie moce produkcyjne pozwalają produkować tam 4-krotnie więcej kombajnów niż przed 5-laty.

Dużo nowych produktów

Claas po udanym wprowadzeniu do produkcji nowej serii Lexion w 2019 w bieżącym roku zaprezentował nowe kombajny Trion, które dzięki swojej uniwersalności mają zaspokoić wymagania każdego rolnika.

Claas ma także powody do zadowolenia w segmencie ciągników. System CEMOS doceniają nie tylko dziennikarze branży rolniczej, ale przede wszystkim rolnicy. Class informuje, że dzięki wykorzystaniu CEMOS można obniżyć zużycie paliwa nawet w dwucyfrowym zakresie. W tym roku modernizacji poddano także uniwersalne ciągniki Arion serii 400

Claas informuje, że zatrudnienie we wszystkich strukturach na całym świecie na koniec roku obrachunkowego wyniosło 11 957 pracowników (11 395 pracowników w 2020 r.).

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 11:09