Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Czas na zmianę przepisów! Przeglądy techniczne będą przeprowadzane w gospodarstwach?

Obrazek

Z prośbą o podjęcie inicjatywy i zmianę przepisów w sprawie wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep w infrastrukturze innej niż wyłącznie wy okręgowych stacjach kontroli pojazdów, do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka zwrócił się zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Karol Pomeranek10 września 2022, 06:00

Ciągniki nie muszą spowalniać ruchu na drogach

W piśmie adresowanym do szefa resortu rolnictwa czytamy, iż rolnicy są zmuszeni do przeprowadzania kontroli w okręgowych stacjach kontroli pojazdów, które często położone są w dużych odległościach od miejsca zamieszkania. 

– Takie przepisy mogą przyczynić się do tego, że przy konieczności przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, zostanie niejednokrotnie spowolniony ruch drogowy – argumentuje Ryszard Borys, prezes DIR.

UE pozwala nam na zmianę przepisów dot. kontroli stanu technicznego

Jak zaznacza, w chwili obecnej jesteśmy jednym z najbardziej restrykcyjnych państw w całej Europie pod względem przepisów dotyczących kontroli stanu technicznego pojazdów.

– Wytyczne Unii Europejskiej regulują wyłącznie minimalny zakres kontroli technicznej pojazdów obowiązkowy dla wszystkich krajów członkowskich. Tutaj dopuszcza się pewne odstępstwa w krajach członkowskich polegające na możliwości określenia warunków i zakresu badań

Przeglądy techniczne mogą odbywać się w gospodarstwie

Członkowie Dolnośląskiej Izby Rolniczej wnoszą – wzorem krajów zachodnich – o możliwość wykonywania przeglądów technicznych na miejscu w gospodarstwie rolnym, z wykorzystaniem na przykład mobilnych stacji kontroli pojazdów, które pozwalają na miejscu ocenić pracę hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia czy „uciążliwości” pojazdu, czy też w odpowiednio wyposażonych i mających odpowiednie uprawnienia warsztatach serwisowych.

– W związku z powyższym Dolnośląska Izba Rolnicza wnosi o podjęcie wszelkich niezbędnych działań, które ułatwią rolnikom dostęp do badań technicznych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy.

źródło: Dolnośląska Izba Rolnicza
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)