StoryEditor

Dopłata do zakupu krajowych maszyn

Ukraińscy rolnicy, którzy w tym roku zakupią nowy sprzęt od krajowych wytwórców, otrzymają państwową rekompensatę w wysokości 25% wartości inwestycji – tak zdecydował rząd w Kijowie.
23.03.2020., 13:03h

Wypłaty w wysokości 25% środków przeznaczonych na kupno ukraińskich maszyn powinny ruszyć jeszcze w II kwartale 2020 roku - informuje tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Na takie samo wsparcie liczyć mogą również rolnicy, którzy zakupów dokonali pod koniec ubiegłego roku, tj. od października do grudnia 2019 r.

W sumie w tym roku na wsparcie ukraińskiego rolnictwa przeznaczone zostaną 4 mld hrywien, tj. 135,3 mln euro. Obok wsparcia zakupu maszyn środki przeznaczone zostaną na dopłaty do kredytów, dotacje dla gospodarstw, hodowli i produkcji żywności, jak również na rozwój ogrodnictwa, winnic oraz uprawy chmielu   W poprzednim roku na wsparcie rolnictwa znad Dniepru przeznaczono aż 5,9 mld hrywien (199,6 mln euro) z czego wykorzystano zaledwie 4,34 mld hrywien (146,8 mln euro).

W rozwoju rodzimego rolnictwa i produkcji maszyn nasi sąsiedzi podążają ścieżką wytyczona przez Rosję, która od 2013 roku realizuje program mający na celu zwiększenie dostępności produkowanych w Rosji ciągników i maszyn dla lokalnego rolnictwa. Od tego czasu wartość produkcji tylko maszyn rolniczych (poza traktorami) wzrosła w 2018 roku do poziomu ok. 1,5 mld euro. Priorytetem jes...

Pozostało 15% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 07:12