StoryEditor

Kuhn – 50 lat nowoczesności

Dobre pomysły i udana realizacja sprawiły, że w koszeniu zielonek mało kto może się pochwalić takimi sukcesami, jak francuska marka.
21.03.2017., 13:03h

„50 lat minęło, jak jeden dzień” tak można podsumować rocznicę wprowadzenia na rynek kosiarek dyskowych marki Kuhn. Pierwszy model z owalnymi dyskami nosił oznaczenie GMD 4. Wprowadzenie go na rynek pozwoliło zwiększyć prędkość pracy i ograniczyć zapychanie. Ważny był też łatwiejszy przepływ pokosu, a także eliminacja codziennego ostrzenia noży. Takie zalety nowych maszyn wywindowały markę Kuhn na lidera nowoczesnych rozwiązań w kosiarkach dyskowych.

Kolejną innowacją w latach 70. było wprowadzenie zawieszanych kosiarek ze zgniataczem pokosu, co skróciło czas schnięcia pokosu i przyśpieszyło zbiór paszy. W kolejnej dekadzie firma pokazała model FC 300, to pierwsza zaczepiana kosiarka ze zgniataczem pokosu.
Później firma zaczęła stosować głowice Gyrodine, co zwiększyło zwrotność sprzętu, wpłynęło na wygodę pracy i wydajność. W 1992 r. Kuhn zaoferował rolnikom zaczepianą kosiarkę Alterna 500 ze zgniataczem pokosu i systemem transportu w pozycji wzdłużnej. Szerokość robocza tej maszyny wynosi 5 m.

Wśród przydatnych rozwiązań jest też hydropneumatyczny układ zawieszenia i regulacji nacisku na podłoże Lift Control połączony z systemem zabezpieczenia najazdowego. Na jakość paszy i ochronę darni wpływa również opatentowana konstrukcja belki tnącej Optidisc, w której odległości pomiędzy dyskami są różne w zależności czy obracają się one względem siebie zbieżnie, czy rozbieżnie.

Z kolei układ Protectadrive wpływa na żywotność maszyny, bo w przypadku silnego uderzenia w przeszkodę chroni napęd belki tnącej. Producent wskazuje, że dzięki takim rozwiązaniom technicznym został marką, która sprzedaje najwięcej kosiarek dyskowych na świecie.
oprac. jj

Fot. Józefowicz, Konieczka

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:29