StoryEditor

Lemken Rubin 10 – następca Rubin 9

Nowa brona talerzowa będzie dostępna w sprzedaży w 2019 roku. Wyróżnia ją kilka rozwiązań z większej brony Rubin 12.
10.09.2018., 12:09h
Rubin 9 to sprawdzona konstrukcja, która produkowana jest od 2001 roku. W przyszłym roku popularna brona talerzowa zostanie zastąpiona nowym modelem Rubin 10. Wyróżnia go przede wszystkim symetryczne ułożenie talerzy w pierwszym i drugim rzędzie. To rozwiązanie zaczerpnięto z brony Rubin 12. Oznacza to, że gleba uprawiana zarówno przez pierwszy jak i drugi rząd talerzy przemieszczana jest w lewą i prawą stronę. Dzięki takiemu rozwiązaniu uniknięto niekorzystnych sił bocznych, które ściągają na bok bronę talerzową - to cecha maszyn o konwencjonalnej produkcji. Trzy talerze w środkowej części maszyny ustawione są pod innymi kątam, co zapewnia wyrównanie powierzchni. Talerze w pierwszym rzędzie ustawione są pod kątem 17, a w drugim 15 stopni w kierunku jazdy. Średnia elementów roboczych została zwiększona do 645 mm. Technologia DuraMax pozwala na wolniejsze o 30% zużycie talerzy w stosunku do konwencjonalnych elementów roboczych. Podziałka pomiędzy talerzami wynosi 12,5 cm.
Zmieniono także kształt uchwytów mocujących talerze, które mają teraz grubość 30 mm. Uchwyty mocowania indywidualnego zabezpieczenia każdego talerza są teraz przyspawane do ramy, co eliminuje ryzyko przesunięcia elementów roboczych. Wewnątrz sprężyny zabezpieczenia przeciw kamieniom zastosowano drążek z fasolowym otworem, który uniemożliwia chwilową pracę z większą głębokością bezpośrednio po ustąpienia siły odchylającej talerz na kamieniu.
Za pierwszym rzędem talerzy znajduje się sprawdzone zgrzebło palcowe, którego zadaniem jest kruszenie gleby i oddzielenie resztek pożniwnych od gleby. Za drugim rzędem talerzy zastosowano elementy niwelujące nierówności przejęte z brony Rubin 12. 
Nowe brony Rubin 10 dostępne są w trzech wersjach: sztywna 3 m, zawieszanej i składanej hydraulicznie oraz w wersji półzawieszanej z własnym układem jezdnym. Modele zawieszane i składane hydraulicznie można wyposażyć opcjonalnie w koło podporowe z tyłu co zmniejsza obciążenie TUZ i nacisk na tylną oś ciągnika. Wszystkie wersje Rubin 10 składane hydraulicznie wyposażone są w hydrauliczną regulację głębokości.
Największe maszyny półzawieszane mogą mieć szerokość 4, 4,5, 5, 6 i 7 m. Wersje 4, 4,5  6 m można wyposażyć w specjalne podwozie, które umożliwia współpracę z siewnikiem zbożowym Solitair. Poza tym na liście wyposażenia dodatkowego maszyn z własnym układem jezdnym znajduje się hydraulicznie składana brona mulczowa, która poprawia rozmieszczenie słomy rozdrobnionej podczas zbioru. W największej maszynie o szerokości 7 m standardowym wyposażeniem są boczne koła podporowe, które zwiększają stabilność maszyny na polu i poprawiają trzymanie głębokości roboczej. Można je także zmówić jako wyposażenie opcjonalne do maszyn półzawieszanych o mniejszej szerokości.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. kwiecień 2024 02:27